Victorie, dar cu emoţii pe final

Handbal (f) / LN-7: CS Tomis Constanţa - HCM Baia Mare 24-22

Sport 09 Octombrie 2006 / 00:00 745 accesări

După eşecul de la Brăila, elevele lui Dumitru Muşi au avut probleme şi în disputa cu HCM Baia Mare, din etapa a şaptea a Ligii Naţionale de handbal feminin, disputată ieri. Beneficiind de avantajul terenului propriu, constănţencele au condus încă din primul minut, dar niciodată la mai mult de trei goluri în prima repriză. Mai mult, oaspetele s-au apropiat periculos înainte de pauză, reducînd diferenţa la doar un gol, 14-13. La reluare, băimărencele au egalat, dar a fost doar un foc de paie, chiar dacă Tomis a pierdut-o pe Ionela Drilea, accidentată la glezna dreaptă. În ciuda numeroaselor greşeli şi ratări, constănţencele s-au desprins din nou, graţie intervenţiilor excelente ale portăriţei Rombescu şi cu şapte minute înainte de final conduceau cu 23-19. Ultimele minute au fost încinse, însă golul veteranei Mihaela Pîrîianu a decis învingătoarea, 24-22 pentru CS Tomis, însă jocul slab al echipei şi în special al interului Diana Druţu, fără niciun gol, ridică multe semne de întrebare. “Poarta a făcut diferenţa şi s-a văzut că am trecut greu peste înfrîngerea de la Brăila. Rezultatul mă mulţumeşte, dar în jocul echipei s-a simţit o stare evidentă de oboseală“, a declarat Dumitru Muşi, care le-a criticat dur pe Cristina Strungaru şi Diana Druţu. Au marcat: Dospin 8, Drilea 4, Mateescu 3, Georgescu 3, Pîrîianu 2, Strungaru 2, Busuioceanu 2 - pentru CS Tomis, respectiv Mengyel 9, Jenica Pop 4, Balint 3, Herman 2, Geiger 1, Buceschi 1, Negria 1, Henţiu 1 - pentru Baia Mare.

Celelalte rezultate ale etapei: Astral Poşta Cîlnău - Dunărea Brăila 32-24; Cetate Deva - U. Cluj 21-23; Rulmentul Braşov - Mureşul Tg. Mureş 43-21; HC Zalău - U. Timişoara 30-26; Oţelul Galaţi - Rapid CFR Bucureşti 32-23; HCM Roman - Oltchim Rm. Vîlcea 23-32.