Victorie fără strălucire pentru CS Tomis

Handbal (f) / LN-26: CS Tomis Constanţa - CSM Sf. Gheorghe 32-28

Sport 24 Mai 2008 / 00:00 728 accesări

La capătul unui sezon cu mari fluctuaţii, CS Tomis a încheiat trist un campionat care i-a adus ratarea calificării în cupele europene după trei sezoane consecutive de Challenge Cup. Ieri, în ultima etapă a Ligii Naţionale, elevele lui Lucian Râşniţă au fost la un pas să se facă de rîs pe teren propriu în faţa “codaşei” CSM Sf. Gheorghe. Fără niciun punct în clasament şi cu cel mai slab atac din întrecerea internă, oaspetele au dominat prima repriză, cînd au profitat de numeroasele erori din tabăra formaţiei de pe litoral. În faţa unei asistenţe reduse numeric, ardelencele au ajuns să conducă şi la trei goluri (12-9 la jumătatea primei reprize) şi sperau la primele puncte din acest sezon. Intrarea între buturi a veteranei Doina Avram şi golurile pivotului Alexandra Iovănescu au răsturnat situaţia de pe tabela de marcaj şi CS Tomis a intrat în avantaj la pauză, 18-16. Mitanul secund a început tot sub semnul echilibrului, iar cu un sfert de oră înainte de final cele două formaţii erau la egalitate, 22-22. Experienţa superioară, dar şi intervenţiile Doinei Avram au făcut ca Tomisul să se desprindă în ultimele minute şi să obţinută o victorie fără strălucire, 32-28. Marcatoare: Grigore 12, Iovănescu 6, Topa 5, Jerebie 3, Mateescu 3, Pîrîianu 1, Druţu 1, Dospin 1 - pentru CS Tomis, respectiv Seifer 7, Gîrju 5, Szabo 5, Băeşu 5, Hamciuc 4, Ciobanu 1, Molnar 1 - pentru CSM Sf. Gheorghe. “Din păcate, continuăm seria evoluţiilor slabe, iar jucătoarele au demonstrat că nu au personalitate şi că au intrat deja în vacanţă. Vom discuta şi vom vedea ce măsuri vom lua, dar vă promit că din sezonul viitor CS Tomis va avea altă faţă. În mare parte este vina jucătoarelor pentru că s-a ratat obiectivul, calificarea în cupele europene”, a declarat preşedintele Consiliului de Administraţie al clubului constănţean, Gheorghe Slabu.

Joi s-au disputat meciurile HCM Baia Mare - Oltchim Rm.Vîlcea 22-41 şi U Cluj - Oţelul Galaţi 37-31, sîmbătă vor avea loc partidele HC Zalău - Cetate Deva şi HCM Roman - Rapid Bucureşti, în timp ce jocul Rulmentul Braşov - HCM Buzău a fost reprogramat pentru 29 mai. Clasament: 1. Oltchim Rm. Vîlcea 44p (golaveraj: +322); 2. Rulmentul Braşov 44p (+204); 3. Oţelul Galaţi 32p; 4. HCM Baia Mare 29p; 5. Dunărea Brăila 28p; 6. U. Jolidon Cluj 27p; 7. CS TOMIS 25p; 8. Rapid Bucureşti 19p; 9. HC Zalău 15p (golaveraj: -30); 10. HCM Roman 15p (-69); 11. Hidroconcas Buzău 14p; 12. Cetate Deva 12p; 13. CSM Sf. Gheorghe 0p.