Victorie „fulger“ pentru Nadal la Brisbane

Tenis de câmp / Turneul de la Brisbane

Sport 05 Ianuarie 2017 / 18:13 400 accesări
Milos Raonic este principalul favorit la câștigarea turneului de la Brisbane, iar în sferturi îl va înfrunta pe spaniolul Rafael Nadal

Joi au fost stabilite și ultimele două partide din cadrul sferturilor de finală ale turneului ATP de la Brisbane (Australia), dotat cu premii în valoare totală de 437.380 dolari. În optimile de finală, tenismanul spaniol Rafael Nadal (locul 9 ATP și cap de serie nr. 5) s-a impus cu scorul de 6-1, 6-1, după doar 55 de minute de joc, în confruntarea cu germanul Mischa Zverev (locul 51 ATP). Canadianul Milos Raonic (locul 3 ATP), principalul favorit la câștigarea turneului, aflat la primul meci susținut în acest an, a trecut, cu scorul de 6-3, 6-2, de argentinianul Diego Schwartzman (locul 52 ATP). Tot în optimi, austriacul Dominic Thiem (locul 8 ATP și cap de serie nr. 4) l-a depășit, cu 7-6 (7/5), 6-3, pe australianul Sam Groth (locul 180 ATP), iar bulgarul Grigor Dimitrov (locul 17 ATP și cap de serie nr. 7) l-a eliminat pe francezul Nicolas Mahut (locul 39 ATP), cu 6-2, 6-4.

În sferturile de finală de la Brisbane sunt programate următoarele întâlniri: Kyle Edmund (Marea Britanie, locul 45 ATP) - Stanislas Wawrinka (Elveția, locul 4 ATP și cap de serie nr. 2), Jordan Thompson (Australia, locul 79 ATP) - Kei Nishuikori (Japonia, locul 5 ATP și cap de serie nr. 3), Dominic Thiem - Grigor Dimitrov și Milos Raonic - Rafael Nadal.