Victorie în Cupa României pentru baschetbalistele de la CS Phoenix-Ştiinţa

Baschet feminin / Cupa României

Sport 17 Octombrie 2019 / 09:05 616 accesări

Echipa feminină de baschet CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa a evoluat miercuri, pe teren propriu, în Sala Sporturilor, în primul tur al Cupei României, împotriva formaţiei ACS KSE Tg. Secuiesc. Baschetbalistele antrenate de Carmin Popa și Ramona Coroamă au obţinut victoria cu scorul de 61-58, la pauză 27-31. Întâlnirea retur va avea loc la 23 octombrie, la Tg. Secuiesc.

Scorul pe sferturi în meciul Phoenix-Ştiinţa - ACS KSE: 17-18, 10-13, 19-19, 15-8.

Punctele echipei constănțene au fost înscrise de Lauren Brozoski 19, Andreea Beldian 13, Andreea Mititelu 8, Katarina Matijevic 6, Vladinka Erak 5, Diana Vaţi 6 şi Mădălina Geleriu 2.

Duminică, 20 octombrie, de la ora 18.00, în etapa a patra a Ligii Naţionale, CS Phoenix-Ştiinţa va evolua în deplasare, urmând să întâlnească echipa CS Agronomia Bucureşti.