Victorie... italiană

Optimi de finală: Italia - Australia 1-0

Sport 27 Iunie 2006 / 00:00 885 accesări

Italia a urcat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Germania la capătul unui meci dramatic împotriva Australiei. "Squadra azzurra" şi-a materializat greu statutul de favorită în partida de la Kaiserslautern, cîştigînd cu 1-0 printr-un gol marcat în al treilea minut de prelungiri, cînd Totti a transformat un penalty. Prima repriză le-a aparţinut clar europenilor, care s-au jucat însă cu ocaziile: în min.4 Toni a reluat cu capul pe lîngă poartă, la centrarea lui Del Piero, peste 7 minute Del Piero şi Gilardino, aflaţi în careu în poziţie excelentă, s-au încurcat reciproc, iar în min.22 Toni a irosit cea mai mare ocazie de gol a italienilor, şutul său fiind respins in extremis de portarul Schwarzer. Abia în min.24 s-au apropiat şi australienii de poarta lui Buffon, care a reţinut lovitura de cap expediată de Viduka. Cea mai mare ratare a sudicilor am notat-o în min.30, cînd Buffon s-a remarcat, din nou, în faţa lui Chipperfield. Italienii au început în forţă şi repriza secundă, Toni reluînd peste poartă în min.48, însă elanul lor a fost tăiat de arbitrul Medina Cantalejo, care în min.50 i-a arătat cartonaşul roşu lui Materazzi pentru o culpă numai de el ştiută. A fost un atac imprudent al fundaşului italian, însă cel care a avut de suferit a fost doar... coechipierul său, Zambrotta, spaniolul lăsîndu-se păcălit de căderea spectaculoasă a lui Bresciano. Imediat, Lippi a mutat defensiv, scoţînd un atacant, Toni, pentru a întări defensiva cu fundaşul Barzagli. În inferioritate numerică, Italia a închis jocul, iar Australia s-a dovedit incapabilă să-l pună în pericol pe Buffon. Mai mult, Iaquinta putea să dea lovitura în min.87, dar nu a putut profita de o greşeală a defensivei adverse. Şi cînd toată lumea se pregătea de prelungiri, fundaşul Grosso a pătruns în careu, l-a depăşit pe Neill şi a plonjat artistic, determinîndu-l pe Cantalejo să dicteze penalty. Era minutul 93!!! Totti a transformat cu siguranţă şi a trimis Italia în optimi: 1-0 scor final.

Au evoluat formaţiile - Italia (antrenor Marcello Lippi): Buffon - Zambrotta, Cannavaro, Materazzi, Grosso - Perrotta, Pirlo, Gattuso - Del Piero (75 Totti) - Toni (56 Barzagli), Gilardino (46 Iaquinta); Australia (antrenor Guus Hiddink): Schwarzer - Neill, Moore, Chipperfield, Wilkshire - Bresciano, Grella, Cahill, Culina - Viduka, Sterjovski (81 Aloisi). A marcat: Totti 90-pen. Cartonaşe galbene: Grosso, Gattuso, Zambrotta/ Grella, Cahill, Wilkshire. Cartonaş roşu: Materazzi 50. Au arbitrat: Luis Medina Cantalejo - Victoriano Giraldez Carrasco şi Pedro Medina Hernandez (toţi din Spania).