Victorie la pas pentru handbalistele constănţene

Sport 18 Septembrie 2006 / 00:00 839 accesări

După ce joi cîştigase în capitală contra Rapidului (28-25), handbalistele de la CS Tomis Constanţa a încheiat săptămîna cu procentaj 100% după ce a bifat, ieri dimineaţă, un nou succes. Elevele lui Dumitru Muşi şi Ion Puşcaşu au primit, duminică, la Sala Sporturilor, vizita nou-promovatei Universitatea Timişoara, de care au dispus cu 31-25 (16-12 la pauză) în etapa a treia a Ligii Naţionale. Oaspetele au condus pentru prima şi ultima oară în primul minut, cînd Mihaela Ignat a deschis scorul. Echilibrul s-a păstrat doar zece minute, cînd tabela indica 5-5, pentru ca apoi Tomis să rupă ritmul şi să se desprindă treptat pînă la pauză graţie, în principal, evoluţiei foarte bune a Loredanei Mateescu. După 16-12 la pauză, constănţencele s-au desprins în min. 36 la 22-13, însă ritmul nu a fost păstrat pînă în final şi bănăţencele au izbutit să "strîngă" tabela, în min. 60, la 31-25. Cele mai multe goluri pentru Tomis le-a marcat Mateescu, 11, care cu 33 de reuşite în trei etape îşi păstrează poziţia de lideră a clasamentului golgeterelor Ligii Naţionale. Graţie acestei victorii Tomis a urcat pe locul 6 în clasament cu 4p, în vreme ce U. Timişoara (locul 11, un punct în trei etape) a ajuns la a treia partida consecutivă în care primeşte 31 de goluri. Au evoluat - CS Tomis (antrenor Dumitru Muşi): Rombescu, Avram, Cazacu (portăriţe), Mateescu 11g (4x7m), Pârâianu, Duican 5g, Blebea, Rusu, Drilea 1g, Strungaru 1g, Druţu 6g, Busuioceanu 1g, Dospin 6g, Stoica; U. Timişoara (antrenor Tiberiu Puia): Meseşan, Bodoc (portarite), Ionescu 3g, Ignat 5g (1x7m), Cioica, Turnea 7g, Drăgan 2g, Rîmbu 3g, Calu 5g, Preda, Jianu, Barbuia. Au arbitrat: S.Hagiu, L.Gheorghiu (ambii din Vaslui).