Victorie la scor pentru CS Năvodari în Cupa României la rugby

Rugby / Cupa României, etapa 1: CS Năvodari - CSM Bucovina Suceava 43-5

Sport 20 Martie 2016 / 17:32 664 accesări

Duel spectaculos în margine între Agiacai (nr. 8), Varvaroi și Ogea (nr. 6)

Gazdele s-au apărat foarte bine în fața iureșului sucevean din primele 15 minute

Faza primului eseu al năvodărenilor a început cu o margine câștigată de Agiacai...

...a continuat cu un mol rulant la care a participat pachetul de înaintare...

...iar la finalizare a apărut Zainea, mijlocașul la grămadă!

Ogea a plecat cu balonul din propria jumătate de teren...

...faza fiind încheiată cu eseu de Burlacu

Duminică dimineață, pe stadionul „Flacăra” din localitate, CS Năvodari a susținut primul meci oficial din acest an, contând pentru etapa întâi din Cupa României la rugby, ediția 2016. Dobrogenii au primit vizita echipei CSM Bucovina Suceava, de care au dispus cu 43-5 (17-5). După un început mai bun al oaspeților, care au dominat primul sfert de oră, gazdele au deschis scorul prin eseul realizat de Zainea, căpitanul echipei, în minutul 14. Odată cu trecerea timpului, năvodărenii s-au „încălzit” și au trecut la cârma partidei, reușind să înscrie șapte eseuri în total, care le-au asigurat și punctul bonus ofensiv. Au mai reușit eseuri pentru CS Năvodari: Burlacu (min. 27), Agiacai (40+1), Pîrvu (45), Grigoraș (77), Miron (80+3) plus un eseu de penalizare. Patru dintre ele au fost transformate de Trandafir și Slusar (câte două). Pentru suceveni a punctat Preutescu, care a marcat un eseu în minutul 32.

Au evoluat pentru CS Năvodari (antrenori Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase): Barbu (63 Raicea), Strat (66 Zapan), Apetroaie (54 Comănici) - Burlacu, M. Croitoru - Ogea (56 Călin), Pîrvu, Agiacai - Zainea (41 Agapie), Trandafir (75 Slusar) - M. Prodan (41 Arefi), Puișoru (60 Ciubotariu), Papaiane, Miron - Grigoraș.

Meciul de la Năvodari a contat pentru Seria Albastră a Cupei României, cealaltă partidă a primei etape fiind RCM Galați - RC Bîrlad 17-15. Rezultat din Seria Roșie: RC Buzău - CSU AV Arad 20-5. Meciul Știința Petroșani - CS Mănăștur Cluj a fost amânat. Iată și rezultatele din prima grupă valorică: CSM Olimpia București - Dinamo București 7-14; CSM Știința Baia Mare - Politehnica Iași 34-12; Steaua București - Universitatea Cluj 45-15. Timișoara Saracens a stat.