Victorie pentru Ana Bogdan în calificările turneului de la Shenzhen

Sport 31 Decembrie 2016 / 12:57 649 accesări

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan (locul 130 în clasamentul mondial) a câştigat, sâmbătă, meciul cu chinezoaica Qianhui Tang (972 WTA), scor 6-2, 6-2, în primul tur al calficărilor pentru tabloul principal al turneului de la Shenzhen, China, disputat pe suprafaţă dură.

Partida a durat 55 de minute. Sportiva din Sinaia a reuşit doi aşi şi a comis trei duble greşeli, iar procentajul primului serviciu a fost de 56% (74% dintre puncte câştigate). Românca a reuşit şase break-uri şi a cedat serviciul de două ori.

Ana Bogdan (24 de ani) este cap de serie numărul 7 în calificări şi va juca în runda următoare cu sârboaica Nina Stojanovic (20 de ani, 140 WTA), pentru accederea pe tabloul principal la Shenzhen. Stojanovic a învins-o, sâmbătă, pe Patricia Ţig (locul 108 WTA), scor 6-7 (3), 6-3, 6-4.

Pentru victoria cu Qianhui Tang, Ana Bogdan şi-a asigurat 12 puncte în clasamentul mondial şi un cec în valoare de 2.720 de dolari.

Turneul WTA International de la Shenzhen se dispută în perioada 1-7 ianuarie este dotat cu premii totale în valoare de 750.000 de dolari.

Româncele Simona Halep, Monica Niculescu şi Sorana Cîrstea evoluează direct pe tabloul principal la Shenzhen. Halep (locul 4 WTA) a reuşit să câştige turneul în 2015.