Victorii identice pentru Barcelona şi Porto

Fotbal / Liga Campionilor, sferturi de finală, manșa tur

Sport 16 Aprilie 2015 / 00:00 493 accesări

Sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal au consemnat, aseară, în manşa tur, două victorii cu scorul de 3-1 pentru FC Barcelona şi FC Porto, cele două formaţii fiind acum foarte aproape de calificarea în semifinalele competiţiei. Dacă Barcelona s-a impus la Paris, în faţa unui PSG incapabil să oprească tripleta Messi - Neymar - Luis Suárez, FC Porto şi-a valorificat avantajul terenului propriu în disputa cu Bayern Munchen. Startul a fost perfect pentru Porto, care a condus cu 2-0 în minutul 10, profitând de greşelile echipei germane, dar returul nu va fi unul uşor pentru formaţia portugheză.

Rezultatele înregistrate miercuri seară, în manşa tur a sferturilor de finală din UEFA Champions League: Paris Saint-Germain - FC Barcelona 1-3 (Mathieu 82-autogol / Neymar 18, Luis Suárez 67, 79) și FC Porto - Bayern Munchen 3-1 (Ricardo Quaresma 3-pen.,10, Jackson Martínez 65 / Thiago Alcántara 28). Partidele retur sunt programate la 21 aprilie.