Victorii pentru Ana Bogdan și Patricia Țig la Miami

Tenis de câmp / Turneul de la Miami

Sport 21 Martie 2017 / 10:46 2090 accesări

În primul tur al calificărilor pe tabloul principal al turneului Premier Mandatory WTA de la Miami (SUA, Florida), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari, am consemnat două victorii și o înfrângere pentru tenismenele din România.

Ana Bogdan (locul 124 WTA) a câştigat disputa cu germanca Tatjana Maria (110 WTA), scor 7-5, 2-6, 6-4, după două ore şi 30 de minute de joc. Ana Bogdan participă la Miami pentru prima dată în carieră şi va juca în ultimul tur al calificărilor împotriva croatei Donna Vekic (locul 88 WTA). În 2014, Vekic a ajuns până în turul al treilea la Miami. În acest an, Vekic a ajuns în turul secund la Australian Open, în optimi la Sankt Petersburg şi Budapesta şi s-a oprit în turul al doilea la Indian Wells.

Și Patricia Ţig (95 WTA), s-a impus, marţi, scor 6-3, 6-3, în meciul cu Aleksandra Krunic (Serbia, 125 WTA), după o oră şi şase minute, iar în ultimul tur al calificărilor o va întâlni pe rusoaica Evgeniya Rodina (79 WTA).

Ana Bogdan și Patricia Ţig şi-au asigurat câte 20 de puncte WTA şi câte un cec în valoare de 4.075 de dolari.

În schimb, Jaqueline Cristian (335 WTA, posesoarea unui wild-card) a fost eliminată în primul tur al calificărilor, cedând în duelul cu Mona Barthel (Germania, 89 WTA), scor 1-6, 1-6. Jaqueline Cristian va primi un cec de 2.085 dolari și două puncte WTA.