Viitorul a câştigat şi a doua partidă disputată sâmbătă, în Polonia

Fotbal / Meci amical

Sport 30 Iunie 2018 / 21:51 589 accesări
Viitorul a aliniat o altă formulă de joc în al doilea test susţinut sâmbătă

După ce a câştigat sâmbătă la prânz întâlnirea cu Jagiellonia Bialystok, vicecampioana Poloniei, FC Viitorul a susţinut tot sâmbătă încă o partidă de verificare. Formaţia constănţeană s-a impus şi în acest joc, scor 3-2 (2-1), în meciul cu Podbeskidzie Bielsko. Viitorul a deschis scorul prin Paul Iacob, în minutul 4, iar Houri a majorat avantajul în minutul 29, după o frumoasă acțiune personală. Bielsko a redus din diferenţă în minutul 27, prin Sabala, după ce Tordai a apărat în prima fază mingea şutată din penalty, iar Rakowski a egalat în minutul 57, dintr-o lovitură de la 11 metri. În minutul 70, Palavandishvili a fost eliminat pentru un fault dur asupra lui Alexandru Stoica, iar un autogol al unui fundaș polonez după o centrare a lui Băjan, în minutul 83, a stabilit rezultatul final.

Pentru FC Viitorul au evoluat următorii jucători (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai (75 Șerban) - Băjan, Luchin (46 Leca), Ghiță, Neciu (65 Boboc) - A. Ciobanu, P. Iacob, Houri - E. Florescu (65 A. Pitu) - Țîră (46 Al. Stoica, 75 Chera), Voduț (46 Gavra).

Viitorul va mai susţine două meciuri amicale în Polonia - miercuri, 4 iulie, ora 20.15: cu Legia Varșovia (la Varşovia); joi, 5 iulie, ora 19.00: cu Radomiak Radom (la Warka).