Viitorul a pierdut primul amical al verii

Fotbal / În duelul cu Olympiacos Pireu

Sport 19 Iunie 2019 / 21:29 689 accesări

FC Viitorul Constanţa a susţinut miercuri seară, la Atena, prima partidă de verificare de la reluarea pregătirilor în vederea sezonului 2019-2020. Jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi au întâlnit echipa greacă Olympiacos Pireu, în fața căreia a cedat cu scorul de 2-3 (G. Ganea 34, G. Iancu 61 / Manos 30, Antroutsos 32, Guilherme 55). A fost un test important pentru Viitorul împotriva unei formaţii care a câştigat de 44 de ori campionatului Greciei, de 27 de ori Cupa Greciei şi a disputat 158 de meciuri în UEFA Champions League. Olympiacos Pireu are în lot 16 internaționali din Grecia, Senegal, Israel, Serbia, Egipt, Tunisia, Norvegia, Portugalia sau Guinea. Fără internaționalii de tineret Ianis Hagi, Virgil Ghiţă, Radu Boboc şi Andrei Ciobanu, dar şi fără Denis Drăguş, accidentat, Viitorul a început meciul cu o formulă de joc inedită, fiind utilizat un jucător născut în 2002, Darius Grosu, precum și unul născut în 2003, Roberto Mălăele. De-a lungul partidei au fost trimişi în teren toți cei 28 de jucătorii din lotul care a efectuat deplasarea la Atena. Primele 45 de minute de joc au fost foarte echilibrate, însă gazdele au intrat în avantaj la cabine, scor 2-1. Ambele echipe au mai marcat câte un gol în partea secundă, după care Viitorul a irosit patru ocazii foarte mari în ultimele zece minute, în minutul 90 De Nooijer trimiţând mingea în bară.

Au evoluat - Olympiacos (antrenor Pedro Martins): Tzolakis - Masouras (46 Silva), Vukovic (46 Torosidis), Papadopoulos (46 Ba), Martinis (46 Tsimikos) - Xenitidis (46 Guilherme) - Podence (46 Cuypers), Antroutsos (46 Sourlis), Marinos (46 Bruno Silva) - Manos (46 Voilis), Soldano (46 Guerrero); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai (32 V. Cojocaru, 60 Buzbuchi) - Grosu (46 Leca), Mladen, (46 Artean), Țîru (46 P. Iacob), Kuipers (46 De Nooijer) - Mălăele (24 Tucaliuc, 46 Houri), Vl. Achim (46 D. Bîrzu, 60 N. Popescu, 75 Dănuleasa), Vînă (46 Tîrcoveanu) - Eric (46 Mățan) - Calcan (46 G. Iancu, 82 D. Halep), G. Ganea (46 H. Keyta, 82 F. Ilie).

Formaţia constănțeană va reveni joi în țară și va continua perioada de pregătire la Poiana Brașov, acolo unde va disputa alte patru partide amicale, după următorul program (toate jocurile se vor disputa la baza „Campo-Verde”, spre Ghimbav):

- luni, 24 iunie: FC Viitorul - Colțea Brașov (ora 11.00) și FC Viitorul - Chindia Târgoviște (ora 18.00).

- joi, 27 iunie: FC Viitorul - FK Csikszereda Miercurea Ciuc (ora 18.00).

- vineri, 28 iunie: FC Viitorul - FCSB (ora 11.00).

Seria partidelor de verificare se va încheia la 3 iulie, când FC Viitorul va întâlni, în deplasare, pe Cernomore Varna.

Primul joc oficial al sezonului 2019-2020 va avea loc la 6 iulie, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, cu CFR Cluj, în Supercupa României.