Viitorul a pierdut şi ultimul amical susţinut la Belek

Fotbal / Liga 1

Sport 24 Ianuarie 2019 / 20:29 462 accesări
Sursa foto: fcviitorul.ro

FC Viitorul a disputat, joi seară, ultima partidă de verificare în cantonamentul de la Belek, din Turcia. Jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi au întâlnit campioana Georgiei, FC Saburtalo, în faţa căreia au cedat cu scorul de 1-2 (M. Leca 43 / Diasamidze 45+3, Chabradze 81). În echipa de start a Viitorului s-au aflat doi jucători născuți în 1999, patru născuți în 1998, doi în 1997 și unul în 2000, astfel că portarul Alexandru Buzbuchi, la doar 25 de ani, a fost „veteranul” primelor 74 de minute.

Pentru FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi) au evoluat următorii jucători: Buzbuchi - M. Leca, V. Ghiță, P. Iacob, De Nooijer - A. Ciobanu, T. Băluță, Casap - Tîrcoveanu, Drăguș, I. Hagi (cpt.). Au mai jucat: Șerban - R. Boboc, Eric, Rivaldinho şi Kuipers.

Celelalte rezultate înregistrate de Viitorul în Antalya:

14 ianuarie: FC Viitorul - Ferencvaros 2-1 (Voduț și A. Pitu).

17 ianuarie, FC Viitorul - Rubin Kazan (Rusia) 2-2 (Ianis Hagi și Vînă).

17 ianuarie: FC Viitorul - Aalen (Germania) 0-5.

21 ianuarie: FC Viitorul - Vejle (Danemarca) 0-1.

21 ianuarie: FC Viitorul - Lechia Gdansk (Polonia) 1-2 (Ianis Hagi - meciul a durat 50 de minute).

24 ianuarie: FC Viitorul - Yenisei Krasnodark (Rusia) 0-3.