Viitorul a regăsit drumul spre victorie

Fotbal / Liga 1, etapa a 8-a

Sport 27 August 2017 / 21:00 741 accesări
Brazilianul Eric a înscris primul gol al Viitorului și i-a pasat lui Țucudean la golul victoriei

După eliminarea din Cupele Europene, FC Viitorul a revenit la întrecerea internă, întâlnind duminică, la Chiajna, în etapa a opta, echipa locală Concordia. Fără gol înscris în Liga 1 în ultimele șase etape, jucătorii pregătiți de Gheorghe Hagi au regăsit drumul spre... gol în minutul 35, când Eric a șutat puternic de la marginea careului și mingea deviată de Tipuric l-a surprins pe Bălgrădean. Din păcate pentru Viitorul, startul reprizei secunde a adus egalarea, Fota trimițând un șut centrare în minutul 48 la care Rîmniceanu a scăpat în poartă mingea deviată de Țîru. Formația constănțeană a continuat să atace și a marcat al doilea gol în minutul 70, prin Țucudean, atacantul Viitorului șutând în vinclu de la 15 metri după o pasă a lui Eric. A fost reușita care a adus victoria cu scorul de 2-1 pentru campioana României, după un meci controlat de echipa de la țărmul mării, doar în ultimele minute gazdele încercând să egaleze pentru a doua oară, având un gol anulat în prelungiri pentru un henț comis de Fota.

Au evoluat următoarele echipe - Concordia (antrenor Vasile Miriuță): Bălgrădean - Albu, Tipuric (46 A. Marc), Enza-Yamiss, Feussi - Babic (61 M. Pena), Kortzorg - Grădinaru, M. Cristescu (cpt.), Deaconu (46 Fota) - Batin; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - D. Lopez, Țîru (cpt.), Boli, Cr. Ganea (81 D. Dumitrescu) - Cicâldău, Mladen, Vînă - Eric (86 Ciobanu) - A. Chițu (86 Drăguș), Țucudean. Cartonașe galbene: Tipuric, Enza-Yamiss, Fota, Feussi, Kortzorg. Meciul a fost arbitrat la centru de bucureșteanul Andrei Chivulete (București).

Clasament: 1. CFR Cluj 19p (golaveraj: 16-5), 2. CS U. Craiova 18p (11-3), 3. FC Botoșani 16p (13-5), 4. Dinamo București 15p (12-6), 5. Astra Giurgiu 15p (10-5), 6. FCSB 15p (10-6), 7. ACS Poli Timişoara 13p (9-9), 8. CSM Poli Iași 9p (4-6), 9. FC VIITORUL 9p (5-7), 10. FC Voluntari 8p (8-12), 11. Sepsi Sf. Gheorghe 6p (5-12), 12. Gaz Metan Mediaș 4p (4-16), 13. Concordia Chiajna 2p (5-11), 14. Juventus București 2p (4-13).