Viitorul s-a jucat cu ocaziile şi a ratat victoria la Sf. Gheorghe

Fotbal / Liga 1, etapa a 4-a: SEPSI - FC VIITORUL 1-1

Sport 19 Septembrie 2020 / 21:42 554 accesări

Sâmbătă seară, la Sf. Gheorghe, în etapa a patra a Ligii 1 la fotbal, FC Viitorul Constanța a plătit tribut ratărilor şi a încheiat la egalitate, scor 1-1 (A. Ciobanu 39 / Safranko 82), întâlnirea cu Sepsi Sf. Gheorghe. A fost un meci pe care fotbaliştii constănțeni l-au dominat în multe momente, chiar dacă au evoluat în deplasare, trecându-şi în cont numeroase ocazii clare de a înscrie. Viitorul ar fi meritat să câștige partida, dar pe final ar fi putut părăsi terenul învinsă, jucătorii gazdă dând ceva emoţii defensivei constănţene după golul egalizator.

Andrei Ciobanu a deschis scorul în minutul 39, executând foarte bine o lovitură liberă, după care ocaziile lui Luckassen şi bara lui Gabriel Iancu ar fi putut aduce desprinderea Viitorului pe tabela de marcaj. Împotriva cursului jocului, Safranko a stabilit rezultatul final în minutul 82, astfel că trupa de la ţărmul mării rămâne fără victorie în actualul sezon al primului eşalon după patru etape disputate.

Au evoluat următoarele formaţii - Sepsi (antrenor Leo Grozavu): Fernandez - Csiszer (11 Dimitrov), Bouhenna, B. Mitrea - Nouvier (59 I. Fulop), Purece (71 L. Fulop), Fofana (46 Ștefănescu), Aganovic, Fl. Ștefan - Carnat (46 Golofca), Safranko; FC Viitorul (manager Ruben de la Barrera): V. Cojocaru - R. Boboc, Mladen, Ghiță, Dussaut (89 Georgescu) - A. Ciobanu (89 Bodișteanu), C. Matei, Casap (64 Josemi) - G. Iancu (cpt.), Luckassen, Mățan. Cartonașe galbene: Fofana, Nouvier, Aganovic, Fl. Ștefan / C. Matei, Mățan. Au arbitrat: Sebastian Colțescu - Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe.

În etapa viitoare, FC Viitorul va întâlni, pe teren propriu, sâmbătă, 26 septembrie, de la ora 21.30, pe Astra Giurgiu.