Viitorul, salvată de bara transversală

Fotbal / Liga 1, etapa a 13-a

Sport 20 Octombrie 2019 / 17:42 652 accesări

Etapa a 13-a, ultima a turului din sezonul regulat al Ligii 1, a fost una cu semi-ghinion pentru FC Viitorul Constanţa, ocupanta locului secund neputând obţine victoria în confruntarea cu penultima clasată, Academica Clinceni, în meciul disputat duminică, la Călăraşi. A fost un duel în care nu s-a marcat, dar în care ambele echipe au beneficiat de ocazii clare de gol. În prima repriză, jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi aufost mai aproape de deschiderea scorului, însă Calcan, în minutul 30, ratare uriaşă, şut peste poartă din trei metri, şi Gabi Iancu, în minutul 35, minge trimisă de puţin pe lângă poartă, nu au găsit drumul spre gol. În repriza a doua am notat şuturile periculoase ale formaţiei constănţene, autori Houri, De Nooijer, Cosmin Matei, Andrei Ciobanu şi Gabi Iancu, dar cele mai mari ocazii le-au irosit jucătorii de la Academica, Vojtus, în minutul 64, şi Cristi Dumitru, în minutul 87, trimiţând balonul în bara transversală.

Rezultat final: Academica Clinceni - FC Viitorul Constanţa 0-0.

Au evoluat - Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu - Fl. Achim, Patriche, Netzer (41 Chatziterzoglou), P. Pîrvulescu - Șut, Cebotaru (cpt.) - Merloi (84 Cr. Dumitru), Buziuc (77 Dobrescu), R. Ion - Vojtus; Viitorul Constanța (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - Boboc, Țîru (cpt.), Mladen, De Nooijer - C. Matei (77 M. Dulca), Artean (34 Vl. Achim), Houri - G. Iancu, G. Ganea (60 A. Ciobanu), Calcan. Cartonașe galbene: Netzer, Buziuc, P. Pîrvulescu / G. Iancu. Meciul a fost arbitrat la centru de Iulian Călin.

În etapa a 14-a, prima din retur, FC Viitorul va întâlni, în deplasare, duminică, 27 octombrie, de la ora 20.30, pe Dinamo București.

Alte rezultate din etapa a 13-a - Vineri, 18 octombrie

FC Hermannstadt - FC Voluntari 0-0

FC Dinamo Bucureşti - Gaz Metan Mediaş 2-0 (Mrzljak 21, Sorescu 73)

Sâmbătă, 19 octombrie

CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-0 (L. Traore 70, Omrani 77)

Programul celorlalte meciuri din etapa a 13-a -

Duminică, 20 octombrie

ora 17.45: Sepsi Sf. Gheorghe - Astra Giurgiu

ora 20.30: Chindia Târgovişte - FCSB

Luni, 21 octombrie

ora 20.30: CSM Politehnica Iaşi - FC Botoşani

Întâlnirile vor fi transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport.

Clasament: 1. CFR 27p (golaveraj: 31-11), 2. FC VIITORUL 25p (29-15), 3. Craiova 23p (18-14), 4. Mediaş 21p (22-19), 5. Iaşi 18p (15-11), 6. Dinamo 17p (18-21), 7. Botoşani 16p (18-18), 8. Astra 16p (14-14), 9. Sepsi 15p (11-8), 10. Chindia 15p (15-17), 11. FCSB 15p (14-18), 12. Hermannstadt 12p (11-22), 13. Clinceni 10p (16-26), 14. Voluntari 6p (8-26).

Locurile 1-6 din sezonul regulat al Ligii 1 vor evolua în play-off, iar locurile 7-14 din sezonul regulat vor continua în play-out.

Locul 1 din play-off se va califică în UEFA Champions League, în timp ce locurile 2 și 3 vor merge în UEFA Europa League.

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a.

Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda.