Viitorul şi-a măsurat forţele cu “Cim Bom Bom“

Sport 14 Decembrie 2010 / 00:00 853 accesări

La finele săptămânii trecute, trei grupe de juniori ale Academiei de fotbal “Gheorghe Hagi“, 1998, 1999 şi 2000, au disputat, în Turcia, câte două partide de verificare împotriva formaţiilor similare ale clubului Galatasaray Istanbul. Grupa 1998, pregătită de Marius Codescu, a câştigat prima partidă cu juniorii Cim Bom Bom, scor 6-5 (5-0), prin golurile reuşite de Andreas Iani 2, Ianis Hagi, Nicolae Cârnaţ, Andrei Ciobanu şi Szilard Magyari. Au evoluat: Dur-Bozoancă - Căpuşă, Trancă, Kilyen - Manole, Iani, I.Hagi, Dumitrescu - Ciobanu, Cârnaţ, Magyari. Au mai jucat: Peltea, Rusu, Moldoveanu, Anghel, L. Gheorghe. În meciul “revanşă“, Galatasaray s-a impus cu 2-1 (1-0), golul Academiei fiind opera lui Nicolae Cârnaţ. Echipa folosită: Dur-Bozoancă - Căpuşă, Trancă, Kilyen - Manole, Iani, I. Hagi, Dumitrescu - Ciobanu, Cârnaţ, Magyari. Au mai jucat: Peltea, Rusu, Moldoveanu, Anghel, Gheorghe.

DOUĂ VICTORII LA GRUPA 1999. Echipa de juniori din Cupa “Hagi-Danone“ (copii născuţi după 1 ianuarie 1999), a reuşit să obţină victoria în ambele confruntări cu Galatasaray. În primul meci, constănţenii s-au impus cu 9-3 (6-1) prin reuşitele lui Cristian Măgeruşan 3, Roberto Ştefan 2, Ionuţ Crânganu, Radu Gheorghe, Andrei Apostolache şi Marius Dumitraşcu. Au jucat - repriza I: Murariu - Mişilaricu, Acasandrei, Zamfir - Crânganu - Măţan, Ştefan, Măgeruşan; Repriza a II-a: Murariu - Ştefănescu, Suflaru, Apetrei - R. Gheorghe - Burcea, Dumitraşcu, Apostolache. În al doua partidă, Academia Hagi a câştigat cu 8-6 (1-3), prin golurile lui Roberto Ştefan 5, Marius Dumitraşcu, Robert Burcea, şi Nicholas Suflaru. Au evoluat - Repriza I: Murariu - Burcea, Acasandrei, Apetrei - R. Gheorghe - Măţan, Dumitraşcu, Anghel; Repriza a II-a: Murariu - Mişilăricu, Suflaru, Zamfir - Ştefănescu - Măţan, Ştefan, Măgeruşan.

EŞECURI USTURĂTOARE LA JUNIORI E. Formaţia juniorilor E a pierdut fără drept de apel primul joc cu Galatasaray, scor 0-11 (0-5), însă a reuşit o evoluţie mai bună în a doua întâlnire, când a cedat doar cu 4-5, golurile Academiei fiind reuşite de Sebastian Ignat, Dragoş Nedelcu, Paul Sabangeanu şi Dimciu Halep. Au evoluat pentru constănţeni: Popa - Sabangeanu, Ilie, Podoreanu - Ignat - Cheng, Halep, Gândac. Au mai jucat: Comşa, Ghiţă, Leca, Apătăchioaie, Răduc, I. Paniţa, M. Paniţa, Nedelcu.