Viitorul urcă pe locul secund în clasament

Fotbal / Liga 1, etapa a 11-a: CSM POLITEHNICA IAŞI - FC VIITORUL 1-2

Sport 05 Octombrie 2018 / 23:04 552 accesări
Ianis Hagi a înscris golurile victoriei Viitorului la Iaşi

Primul meci din etapa a 11-a a Ligii 1 la fotbal, care a avut loc vineri seară, la Iaşi, s-a încheiat cu succesul Viitorului, 2-1 cu CSM Poli, iar cu cele trei puncte obţinute în Copou formaţia constănţeană a trecut pe locul al doilea în clasament. Iar în cazul în care întâlnirile Astra Giurgiu - CFR Cluj şi Sepsi Sf. Gheorghe - Gaz Metan Mediaș se vor încheia la egalitate Viitorul se va menţine pe poziţia secundă.

În partida de la Iaşi, Ianis Hagi a deschis scorul în minutul 19, cu un şut plasat de la marginea careului, după o pasă foarte bună a lui Voduţ, dar gazdele au egalat prin Andrei Cristea, din penalty, în minutul 42. Şi a venit minutul 44, atunci când Drăguş a ratat un penalty obţinut tot de el, mingea trimisă de la punctul cu var fiind respinsă de portarul Rusu, iar Voduţ a reluat mingea în bară. Din fericire pentru Viitorul lovitura de la 11 metri s-a repetat, deoarece mai mulţi jucători ai gazdelor au intrat în careu, iar Ianis Hagi a readus echipa constănţeană în avantaj înscriind cu sânge rece. Repriza a doua a fost o cursă continuă pentru egalare a gazdelor, care au dominat jocul, dar defensiva Viitorului a rezistat, portarul Cojocaru având şi el două intervenţii excelente. Mai mult, echipa constănţeană ar fi putut înscrie pe contratac, însă Drăguş, în minutul 82, şi Vînă, în minutul 90, nu au nimerit spaţiul porţii adverse.

Au evoluat următoarele formaţii - CSM Poli (antrenor Flavius Stoican): Rusu - Zaharia, Mihăescu (79 N’Dongala), Frăsinescu, Panțîru - L. Rus, Cioinac - Sanoh, Flores, Zakaria (46 Enoh) - A. Cristea (cpt.) (79 Aguinaldo); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi, antrenor Cătălin Anghel): V. Cojocaru - Mailson Lima (54 Ghiţă), Țîru, Luchin, De Nooijer - Vl. Achim (60 Artean), T. Băluță, Vînă - I. Hagi (cpt.), Voduţ (71 Houri), Drăguș. Cartonașe galbene: Mihăescu, Frăsinescu, Flores / I. Hagi, Mailson Lima, Drăguș. Meciul a fost arbitrat de Horaţiu Feşnic.

Programul celorlalte partide din etapa a 11-a - sâmbătă, ora 18.00: Universitatea Craiova - FC Hermannstadt, ora 21.00: Astra Giurgiu - CFR Cluj; duminică, ora 14.00: Dunărea Călărași - FC Voluntari, ora 18.00: Sepsi Sf. Gheorghe - Gaz Metan Mediaș, ora 21.00: FCSB - Concordia Chiajna; luni, ora 21.00: FC Botoșani - Dinamo București. Meciurile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look TV.

Clasament: 1. FCSB 21p (golaveraj: 24-10), 2. FC VIITORUL 19p (12-11), 3. Astra 17p (13-6), 4. CFR 17p (11-7), 5. Gaz Metan 17p (12-14), 6. Sepsi 16p (10-5), 7. U. Craiova 15p (18-9), 8. Poli Iaşi 14p (11-16), 9. Dunărea 13p (10-11), 10. Dinamo 11p (12-17), 11. Chiajna 11p (9-15), 12. FC Botoşani 9p (12-14), 13. Hermannstadt 7p (8-13), 14. Voluntari 4p (8-21).