Viorel Simion a cucerit centura IBF Intercontinental la categoria pană

Boxerii români, învingători pe linie în gala profesionistă „Careul de Ași“

Sport 20 Martie 2016 / 18:32 525 accesări
După ce a obținut centura IBF Intercontinental, Viorel Simion vrea revanșa în fața englezului Lee Selby, campionul mondial în versiunea IBF

Boxerul român Viorel Simion a cucerit centura IBF Intercontinental la categoria pană, vineri seară, într-o gală profesionistă desfășurată la Circul Globus din București, după ce a câștigat la puncte meciul de 12 reprize cu belgianul Alexander Miskirtchian. Simion a dominat clar lupta și a obținut decizia în unanimitate din partea celor trei arbitri-judecători, scorurile fiind 120-107, 117-110 și 118-109. Belgianul a fost penalizat cu un punct în penultima repriză, pentru țineri repetate. Simion (34 de ani) și-a trecut în palmares a 20-a victorie la profesioniști și s-a mai apropiat puțin de un meci pentru titlul mondial cu englezul Lee Selby, deținătorul titlului IBF al categoriei și cel care i-a produs lui Simion singura înfrângere din cariera profesionistă, în 2013, într-un meci pentru titlul WBC International.

În aceeași gală, intitulată „Careul de Ași”, greii români Cristian Ciocan și Bogdan Dinu au obținut victorii rapide, prin KO în prima repriză. Daniel Buciuc, Daniel Bădulescu și Cezar Juratoni au obținut și ei victorii înainte de limită, într-o gală în care doar două meciuri s-au încheiat după numărul de reprize prevăzut, cel al lui Simion și cel susținut de Eronim Arădoaie. Bădulescu și Buciuc au câștigat la debutul lor la profesionism. La gală au asistat, printre alții, Francisc Vaștag, Marian Simion, Dorel Simion (foști campioni mondiali la amatori), Mihai Leu, Leonard Dorofei și Adrian Diaconu (foști campioni mondiali la profesioniști).

REZULTATELE COMPLETE ALE GALEI PROFESIONISTE „CAREUL DE AȘI”:

categoria superușoară (63,5 kg), 6 runde: David Theroux (Canada) b.KO.R2 Gyula Vajda (Ungaria)

categoria superușoară (63,5 kg), 4 runde: Daniel Buciuc (România) b.KO.R2 Attila Horvath (Ungaria)

categoria semimijlocie (66,7 kg), 4 runde: Daniel Bădulescu (România) b.KO.R1 Antal Racz (Ungaria)

categoria semimijlocie (66,7 kg), 4 runde: Eronim Arădoaie (România) b.p. Kamil Wybraniec (Polonia)

categoria supergrea (+90,7 kg), 4 runde: Cezar Juratoni (România) b.KO.R3 Gabor Farkas (Ungaria)

categoria supergrea (+90,7 kg), 8 runde: Adrian Granat (Suedia) b.abandon.R6 Samir Kurtagic (Austria)

categoria supergrea (+90,7 kg), 10 runde: Cristian „Christian Hammer” Ciocan (Germania) b.KO.R1 Michael Sprott (Marea Britanie)

categoria supergrea (+90,7 kg), 10 runde: Bogdan Dinu (România) b.KO.R1 Mario Goles (Croația)

categoria pană (57,1 kg), 12 runde, titlul IBF Intercontinental: Viorel Simion (România) b.p. Alexander Miskirtchian (Belgia)