Voleibaliştii constănţeni n-aveau voie să greşească, dar au pierdut din nou...

Volei (m) / Divizia A1, etapa a 9-a: CVM Tomis Constanţa - U. Baia Mare 2-3

Sport 20 Noiembrie 2006 / 00:00 1425 accesări

"Trebuie să cîştigăm în faţa celor din Baia Mare dacă vrem să ajungem în turneul locurilor 1-4", sintetiza situaţia Tomisului înainte de meci antrenorul secund al constănţenilor, Milen Uzunov. Iar voleibaliştii constănţeni au strîns sîmbătă rîndurile şi, cu Erkan în mare formă, ne-au făcut să sperăm după un prim set, cîştigat cu 25-17, în care le-a ieşit aproape tot. Însă imediat ceva s-a rupt în evoluţia echipei gazdă şi băimărenii au intrat în joc, preluînd iniţiativa. Blocajul constănţenilor nu a mai mers ca în primul parţial, au apărut din nou greşelile la preluare şi, ca urmare, pasele neinspirate ale lui Gonzalez. Cu tînărul centru Laza, cu Ţuţea, Borota şi Teuşan în mare formă, maramureşenii au echilibrat disputa în următoarele două seturi. Voleibaliştii antrenaţi de Marius Botea au profitat de erorile făcute de gazde pe finalurile de set şi au preluat conducerea cu 2-1, după 27-25 şi 25-21. Relevant pentru moralul gazdelor este finalul parţialului al doilea, în care Tomis a irosit trei mingi de set, iar Baia Mare l-a încheiat din prima ocazie!

Deşi putea (şi trebuia!) să efectueze unele schimbări în echipă încă din setul al doilea, antrenorul principal Jorge Cannestracci l-a introdus pe Florin Voinea abia în setul 4, cînd era clar că polonezul Gabrych obosise. Intratrea lui Voinicu' a dinamizat puţin jocul constănţenilor, care au luptat aşa cum nu i-am văzut demult pe finalul unui set-maraton, încheiat cu 34-32, după 32 de minute de joc! Gazdele s-au impus abia după a noua (!) minge de set şi după ce salvaseră o minge de meci a băimărenilor... Mai relaxaţi după ce le "şuierase glonţul pe lîngă ureche", constănţenii au început excelent setul decisiv şi s-au distanţat la 5-2. La acest scor, şi jucătorii şi publicul începuseră să creadă că Tomis poate cîştiga în sfîrşit un tie-break, după ce le pierduse pe celelalte trei jucate în acest campionat, cu Dinamo, Steaua şi Piatra Neamţ. Iluzii în van însă, pentru că erorile din partida cu nemţenii au reapărut şi băimărenii au revenit de la 7-5 la 8-11! Abia la acest scor Gonzalez a fost înlocuit de Kuburovici, Tomisul a egalat la 11, dar oaspeţii s-au impus în set cu 15-13 şi cu 3-2 în meci. A fost ultima etapă a turului în Divizia A1, CVM Tomis urmînd să joace în etapa viitoare tot la Constanţa, sîmbătă, 25 noiembrie, de la ora 11.00, la Sala Sporturilor, cu Universitatea Cluj, în prima etapă din retur.

Cannestracci a recunoscut că a greşit

Extrem de afectaţi de înfrîngere, jucătorii constănţeni au evitat să declare ceva la finalul întîlnirii. Cu toate că şi-a revenit greu din şocul celui de-al treilea eşec la rînd, antrenorul Jorge Cannestracci a încercat să-şi explice această nouă înfrîngere: "Nu am fost inferiori la capitolul tehnic, caracterul şi determinarea ne-au lipsit astăzi (n. r. - sîmbătă), dorinţa de victorie, de a lupta pentru fiecare punct, de a face sport! Din păcate, există cîţiva jucători cărora le lipsesc personalitatea, caracterul..." Tehnicianul argentinian şi-a reproşat faptul că nu l-a schimbat pe Gonzalez mai devreme: "Nex (n.r. - Kuburovici) este mai puţin tehnic decît Demian, dar mai curajos. Însă nu doar el este de vină: cînd preluarea merge, jucăm bine, cînd recepţia nu merge, pierdem..."

Au evoluat următoarele formaţii - CVM Tomis (antrenori Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov): Gonzalez - Erkan, M. Pavel, Began (cpt.), Gabrych, Ashlei, libero: Tănăsescu (au mai jucat: Milotin, Voinea şi Kuburovic); U.Baia Mare (antrenor Marius Botea): Vînătoru (cpt.) - Teuşan, Neamţ, Laza, Ţuţea, Borota, libero: Batin (au mai jucat: Brezeanu, Romanescu şi Socaciu). Au arbitrat: Ştefan Becico şi Angeluş Cotoanţă (ambii din Bucureşti).

Celelalte rezultate ale etapei: Dinamo Bucureşti - Steaua Bucureşti 3-2; Volei Club Municipal Piatra Neamţ - Centrul Naţional CSS Lapi Dej 3-0; Volei Club Municipal Rm. Sărat - Remat Zalău 3-1; Unirea Dej - Universitatea Cluj 3-0.