Voleibaliştii români au pierdut finala în Liga Europeană

Liga Europeană la volei masculin, prima semifinală: ROMÂNIA - PORTUGALIA 2:3

Sport 17 Iulie 2010 / 00:00 584 accesări

Naţionala de volei masculin a României a fost foarte aproape de o calificare nesperată în finala Ligii Europene! Deşi a abordat turneul final cu mari probleme de efectiv (absentează Olteanu, Voinea, Ciortea, Stancu şi Ghimeş, primii trei fiind extreme!), echipa noastră a ţinut pasul cu formaţia Portugaliei şi a cedat meciul abia în setul decisiv, scor 2:3 (15:25, 15:25, 25:23, 25:19, 8:15), după circa două ore de joc.

Practic, ai noştri nu au existat pe teren în primele două seturi, în care lusitanii au profitat din plin de erorile comise de tricolori la preluare şi atac. Setul al treilea a debutat pe aceleaşi coordonate, cu Portugalia la conducere, dar, la scorul de 8:12, selecţionerul Stelian Moculescu l-a înlocuit pe Gontariu cu Lică. Cu Spînu şi Lică foarte buni la atac şi blocaj, România a recuperat spectaculos dezavantajul şi a trecut la conducere cu 21:20, pentru întâia oară în acest meci! Cu un moral foarte bun, Began şi compania au dominat autoritar setul 4 şi au împins partida în setul decisiv. În setul 5 s-a mers cap la cap până la 5:5, când tricolorii au început să greşească din nou şi portughezii au rupt echilibrul. Scorul a devenit 5:9, iar echipa antrenată de Juan Diaz nu a mai putut fi oprită: 6:11, 7:14, 8:15. Din păcate, Andrei Laza s-a accidentat pe finalul setului secund şi este suspect de entorsă la gleznă. Ar fi o pierdere importantă pentru formaţia noastră, care ar rămâne fără rezervă pe postul de centru!

România va juca sâmbătă, de la ora 18.00, în finala mică a competiţiei, adversara urmând a fi învinsa din a doua semifinală, Spania - Turcia, care s-a disputat vineri seară, după închiderea ediţiei. Finala mare va avea loc tot sâmbătă, de la ora 21.00.

Au evoluat - România (antrenor Stelian Moculescu): Bartha - Gontariu, Began, Spînu, Borota, Chiţigoi şi Feher - libero (au mai jucat: Laza, Dumitrache, Teotoc şi Lică); Portugalia (antrenor Juan Diaz): T. Violas - V. Sequeira, J. Jose, J. Malveiro, A. Lopes, Fl. Cruz şi C. Teixeira - libero (au mai jucat: C. Fidalgo, M. Silva şi M. Ferreira). Au arbitrat: Martin Hudik (Cehia) şi Milan Rajkovic (Croaţia).