Voleibaliştii români, la un pas de titlul balcanic la cadeţi

Sport 10 August 2013 / 00:00 615 accesări

Reprezentativa României de volei cadeţi îşi continuă parcursul perfect la Campionatul Balcanic de volei rezervat acestei categorii de vârstă (jucători născuţi în 1995 şi mai tineri). După ce în primele două meciuri au trecut de Muntenegru (cu 3:0) şi de Turcia (cu 3:2), jucătorii antrenaţi de George Grigorie şi Daniel Săvoiu au mai obţinut două victorii la Odzak (Bosnia-Herţegovina). Joi seară, într-un meci extrem de important în lupta pentru câştigarea titlului balcanic, România a învins Serbia cu 3:1 (25:20, 23:25, 25:22, 25:22), iar vineri seară echipa noastră a dispus, cu 3:1 (17:25, 25:21, 25:14, 25:19), de reprezentativa ţării gazdă, Bosnia-Herţegovina. În confruntarea de joi seară, cu Serbia, jucătorii de la Club Volei Municipal Tomis Constanţa au contribuit decisiv la obţinerea victoriei, la capătul unui meci care a durat 114 minute. Extrema Adrian Aciobăniţei (căpitanul echipei naţionale, nr. 3 în foto) a fost cel mai eficace voleibalist, cu 24 de puncte (dintre care trei blocaje şi un as), secondat de universalul Mihai Tarţa (nr. 1), cu 19p (doi aşi), care a fost utilizat pe postul de extremă în duelul cu sârbii, şi de centrul Robert Vologa (nr. 4), cu 12p (şapte blocaje şi un as). Cei trei au fost titulari în toate cele patru seturi ale întâlnirii. Centrul Eduard Ocunschi (2p, un blocaj, nr. 14) a fost introdus în primul set şi a fost titular în setul secund, iar extrema Marius Iftime (nr. 9) a fost utilizat doar în setul al doilea. Doar coordonatorul de joc Alexandru Muscină (nr. 12) nu a jucat, titular fiind Claudiu Dumitru, jucătorul echipei CSM Bucureşti.

Clasament: 1. ROMÂNIA 11p (setaveraj: 12:4) - 4 jocuri, 2. Turcia 9p (11:6) - 4j, 3. Bulgaria 6p (8:5) - 3j, 4. Bosnia-Herţegovina 4p (6:9) - 4j, 5. Serbia 3p (5:9) - 4j, 6. Muntenegru 0p - 3j. Meciul Bulgaria - Muntenegru s-a disputat vineri seară, după închiderea ediţiei. Sâmbătă, în partida decisivă pentru câştigarea titlului balcanic, voleibaliştii tricolori vor înfrunta, de la ora 18.45, Bulgaria. Tot sâmbătă mai sunt programate jocurile Muntenegru - Turcia (ora 16.30) şi Serbia - Bosnia-Herţegovina (ora 21.00).