Voleibaliştii tricolori, în prim plan la Kragujevac

Sport 18 August 2009 / 00:00 508 accesări

Evoluţiile voleibaliştilor antrenaţi de Stelian Moculescu în turneul de la Kragujevac (Serbia), ultimul din campania de calificare la Campionatul Mondial din 2010, nu a trecut neobservată. România a fost foarte aproape de a ajunge la turneul final, rezultatele înregistrate, 1-3 cu Serbia, 2-3 cu Spania şi 3-1 cu Estonia, dîndu-ne speranţe pentru viitor. În partea superioară a clasamentelelor întocmite la finalul turneului de la Kragujevac se regăsesc mai mulţi voleibalişti români. Cel mai bun realizator a fost Adrian Gontariu, universalul formaţiei noastre reuşind 65 de puncte (57 de atacuri, 6 blocaje şi 2 blocaje). Gontariu este secondat de căpitanul tricolorilor, Bogdan Olteanu, cu 64 de puncte (48+7+9). Pe locul 3 se află spaniolul Guillermo Falasca, 56p (47+4+5). Cu un procentaj de 51,61%, Olteanu este al treilea în clasamentul eficacităţii la atacuri, după Israel Rodriguez (Spania, 53,97%) şi Ivan Miljkovic (Serbia, 51,79%). În schimb, Olteanu a fost cel mai bun jucător la serviciu, urmat de Guillermo Falasca şi Marko Podrascanin (Serbia). În ierarhia celor mai buni jucători la blocaj, primul român, centrul Sergiu Stancu, este al şaselea. Libero-ul Adrian Feher este al treilea în clasamentul realizat pe baza recuperărilor şi al doilea la preluare, clasament în care Florin Voinea este pe poziţia a patra. Cel mai bun coordonator de joc a fost Miguel Angel Falasca, iar pe locul 2 s-a clasat Cristian Bartha.

Pentru voleiul constănţean, turneul desfăşurat la sfîrşitul săptămînii trecute în Serbia poate fi un motiv de mîndrie şi din alt punct de vedere. Patru jucători din lotul de la Kragujevac, Radu Began, Florin Voinea, Ionuţ Badea şi Cosmin Ghimeş, sînt crescuţi la Clubul Sportiv Şcolar Nr. 1 din Constanţa, Began şi Voinea fiind oameni de bază ai campioanei României, Club Volei Municipal Tomis Constanţa. În plus, alţi trei jucători, Adrian Gontariu, Laurenţiu Lică şi Florin Bălhăceanu, au îmbrăcat tricoul formaţiei constănţene.