Zece clasări pe podium pentru atleţii constănţeni

Atletism / Campionatele Nnaţionale, etapa a 2-a

Sport 28 Ianuarie 2013 / 00:00 436 accesări

Sâmbătă, la Complexul Sportiv “Lia Manoliu”, s-a încheiat a doua etapă din Campionatul Naţional de atletism în sală rezervat seniorilor, la care a participat şi o numeroasă delegaţie constănţeană. După ce vineri au urcat de şase ori pe podium, în prima zi de întreceri, sportivii din oraşul de la malul mării au continuat seria rezultatelor bune şi în a doua zi de concurs. Astfel, Adrian Vasile (CS Farul, antrenor Gabriela Voiculescu) a câştigat proba de săritură în lungime, impunându-se cu o o performanţă de 7,96 m. Tot pe primul loc s-a clasat şi Cornel Bănănău (CS Farul, antrenor Marian Ciser), la 60 m garduri, cu timpul de 8,11 secunde. În schimb, Cristina Sandu (CS Farul, antrenor Lucian Sfia) s-a clasat doar a treia în proba de săritură în lungime, cu 6,37 sec., după ce câştigase reuninea desfăşurată în urmă cu o săptămână. Tot pe ultima treaptă a podiumului a încheiat şi Mihaela Bobocea (CS Farul, antrenor Valentin Anghel) la 800 m, cu timpul de 2 min. 8,94 sec. La un pas de podium au fost Nadia Ilaş (CS Farul, antrenor Cătălin Ganera), care a terminat a patra la 60 m garduri, cu 8,95 sec., şi Cristina Bujin (CS Farul, antrenor Lenuţa Dragomir), tot a patra la săritura în lungime, cu 6,35 m.