Zi neagră pentru români la Roland Garros

Sport 07 Iunie 2007 / 00:00 823 accesări

Toţi juniorii români prezenţi la cel de-al doilea turneu de Grand Slam al anului au părăsit ieri competiţia. După două succese repurtate în faţa unor adversare mult mai bine clasate în WTA, tenismana constănţeană Simona Halep (locul 724 WTA) a fost nevoită să se recunoască învinsă în faza optimilor de finală. Sportiva de la LPS CSS Constanţa, pregătită de Liviu Panait, a pierdut în faţa croatei Petra Martic (536 WTA), care a refăcut handicapul unui set (6-2, 4-6, 0-6). Niciun sportiv din ţara noastră nu mai este angrenat în turneele de simplu ale juniorilor, pentru că Sorana Cîrstea şi Petru Alexandru Luncanu au fost şi ei învinşi în optimi. Cîrstea a cedat în faţa portughezei Micaela Larcher De Brito (6-2, 6-7, 5-7), în vreme ce Luncanu n-a putut trece de australianul Greg Jones (5-7, 2-6).

Competiţia masculină a seniorilor şi-a desemnat cei patru semifinalişti. Dacă Roger Federer şi Nicolai Davidenko îşi acontaseră prezenţa în penultimul act încă de marţi, Rafael Nadal şi Novak Djokovic şi-au confirmat, ieri, statutul de favoriţi şi au pătruns în careul de aşi. Ambii au obţinut succese facile, Djokovic în faţa lui Igor Andreev (6-3, 6-3, 6-3), iar Nadal în faţa campionului din 1998 Carlos Moya (6-4, 6-3, 6-0). Astăzi, turneul de la Roland Garros îşi va desemna cele două finaliste ale competiţiei feminine la capătul confruntărilor Justine Henin - Jelena Jankovic şi Ana Ivanovic - Maria Şarapova.