Ziua şi titlul pentru Florea şi Trandafir

Campionatele Naţionale de înot

Sport 24 Iunie 2006 / 00:00 1133 accesări

Campionatele Naţionale de înot open, competiţie la care participă atît seniori, cît şi juniori, au continuat ieri la piscina olimpică din Complexul Lia Manoliu. Bilanţul excelent reuşit de constănţeni în primele două zile a fost completat ieri cu alte două medalii de aur şi una de argint. Conform aşteptărilor, Răzvan Florea a înotat... singur la 200m spate, adversarii terminînd mult în urma sa. 1:58,90 a fost timpul înregistrat de medaliatul olimpic de la Atena, „un timp mai bun decît cel pe care îl obţinea anul trecut pe vremea asta”, a declarat Gina Handrea, antrenoarea înotătorului de la Farul Constanţa. Răzvan a avut şi o... inedită galerie în finala de aseară, printre cei care l-au încurajat numărîndu-se Ilie Floroiu şi Elena Buhaev. Alături de foştii conducători din sportul constănţean s-a aflat şi Ada Cook, prezenţa celei care reprezintă firma Speedo în România stimulîndu-i pe toţi sportivii care au înotat în finale! Între ei s-a numărat şi juniorul Norbert Trandafir, sportiv cu dublă legitimare, Farul şi CSS Tîrgu Mureş, care a obţinut, ca şi Florea, a treia medalie de aur la această ediţie a Naţionalelor. De data aceasta, Trandafir a obţinut aurul la 50m liber, clasîndu-se al patrulea în finala seniorilor. A treia medalie constănţeană a cucerit-o Dragoş Agache, aflat la al treilea podium în tot atîtea probe de bras. După aurul la 50m şi argintul de la sută, constănţeanul care studiază în SUA a sosit al doilea şi la 200m bras. Competiţia din Bucureşti continuă astăzi şi se va încheia duminică.