Zizou

Semifinale / Portugalia - Franţa 0-1

Zizou

Sport 06 Iulie 2006 / 00:00 860 accesări

Franţa în finală. Aseară, trupa lui Domenech a depăşit şi Portugalia, urmînd să întîlnească Italia în marea finală. Începutul partidei de la Munchen a fost echilibrat, cu ocazii de ambele părţi, Malouda, Deco, Maniche şi Henry irosind mai multe situaţii de a marca. Franţa a dechis scorul în min.33, prin Zinedine Zidane, care a fructificat lovitura de la 11m acordată pentru un fault comis de Ricardo Carvalho asupra lui Henry. Portarul Ricardo a ghicit colţul, dar execuţia lui Zizou a fost perfectă. În min.36, Barthez le-a dat emoţii suporterilor francezi, bîlbîind balonul şutat de Maniche. În repriza a doua, portughezii au încercat în zadar să ducă meciul în prelungiri. În min.53, Pauleta a şutat în plasa laterală, iar în min.78, Figo nu a profitat de o eroare a lui Barthez, care a respins greşit mingea şutată din lovitură liberă de Cristiano Ronaldo. În prelungiri, Meira şi Nuno Valente au ratat egalarea, finalul partidei găsindu-l pe portarul Ricardo în careul advers. Franţa - Portugalia 1-0 şi "albaştrii" se pregătesc de marea finală.

Au evoluat formaţiile - Portugalia (antrenor Luis Felipe Scolari): Ricardo - Miguel (62 P.Ferreira), R.Carvalho, F.Meira, N.Valente - Costinha (75 Postiga), Maniche - Figo, Deco, C.Ronaldo - Pauleta (68 Simao Sabrosa); Franţa (antrenor Raymond Domenech): Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Makelele, Vieira - Ribery (72 Govou), Zidane, Malouda (69 Wiltord) - Henry (85 Saha). A marcat: Zidane 33-pen. Cartonaşe galbene: R.Carvalho/ -. Au arbitrat: Jorge Larrionda - Walter Rial şi Pablo Fandino (toţi din Uruguay).