18 lovituri de departajare în confruntarea Germania - Italia

Fotbal / EURO 2016, sferturi de finală: GERMANIA - ITALIA 1-1, 6-5 la loviturile de departajare

Sport 03 Iulie 2016 / 01:01 1288 accesări
Neuer a apărat loviturile executate de Bonucci şi Darmian, iar Germania merge în semifinale (sursa foto: www.fifa.com)

Sfertul de finală dintre Germania şi Italia, disputat sâmbătă seară, la Bordeaux, nu a fost unul strălucit, miza partidei fiind prea importantă pentru a asista la un meci spectaculos. Ca şi în primul sfert de finală, Polonia - Portugalia, echipa calificată în semifinale s-a decis abia la loviturile de departajare. Au fost necesare 18 lovituri pentru ca Germania să elimine Italia, pentru prima oară în istoria duelurilor de la turneele finale de Campionat Mondial sau European.

Prima repriză a confruntării Germania - Italia a fost una cu puţine ocazii la cele două porţi, Florenzi, în minutul 15, Mario Gomez, în minutul 20, şi Thomas Müller, în minutul 43, fiind cel mai aproape de gol. Dar cum ambele formaţii au fost concentrate mai mult să nu primească gol, tabela de marcaj nu s-a modificat. 0-0 la pauză şi Thomas Müller a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 54. Nemţii au marcat în cele din urmă prin Mesut Özil, în minutul 65, după o centrare a lui Hector, iar în minutul 68 Buffon a intervenit salvator la reluarea cu călcâiul a lui Mario Gomez. Italienii au ameninţat poarta lui Neuer abia în minutul 74, prin Graziano Pellè, iar peste trei minute Jerome Boateng a comis un henţ în careu ca un începător. Bonucci l-a învins cu sânge rece pe Neuer, în minutul 78, de la punctul cu var şi Germania a încasat primul gol de la EURO 2016 din penalty. 1-1 după primele 90 de minute regulamentare de joc şi cum nici în cele două reprize de prelungiri nu s-a mai înscris au urmat loviturile de departajare.

Evoluţia scorului la loviturile de departajare - Germania - Italia: 0-1 Insigne, 1-1 Kroos, 1-1 Zaza - ratare, şut peste poartă, 1-1 T. Müller - ratare, şut apărat de Buffon, 1-2 Barzagli, 1-2 M. Özil - ratare, şut în bara laterală, 1-2 G. Pellè ratare, şut pe lângă poartă, 2-2 Draxler, 2-2 Bonucci - ratare, şut apărat de Neuer, 2-2 Schweinsteiger - ratare, şut peste poartă, 2-3 Giaccherini, 3-3 Hummels, 3-4 Parolo, 4-4 Kimmich, 4-5 De Sciglio, 5-5 J. Boateng, 5-5 Darmian - ratare, şut apărat de Neuer, 6-5 Hector.

Au evoluat - GERMANIA (selecționer Joachim Löw): Neuer (cpt.) - Höwedes, J. Boateng, Hummels - Kimmich, S. Khedira (15 Schweinsteiger), Kroos, M. Özil, Hector - T. Müller, M. Gomez (72 Draxler); ITALIA (selecționer Antonio Conte): Buffon (cpt.) - Barzagli, Bonucci, Chiellini (120 Zaza) - Florenzi (86 Darmian), Sturaro, Parolo, Giaccherini, De Sciglio - G. Pellè, Éder (107 Insigne). Cartonaşe galbene: Hummels, Schweinsteiger / Sturaro, De Sciglio, Parolo, G. Pellè, Giaccherini. Partida a fost arbitrată la centru de ungurul Viktor Kassai.