A treia victorie consecutivă pentru HC Farul

Handbal (m) / Divizia A, etapa a 18-a: CSU TÂRGOVIȘTE - HC FARUL CONSTANȚA 18-39

Sport 06 Martie 2016 / 17:45 676 accesări
Interul muntenegrean Bozidar Lekovic a revenit pe teren după o lună de absență cauzată de o accidentare

HC Farul Constanța își continuă drumul către locul 4, obiectivul stabilit pentru actualul sezon, obținând duminică al treilea succes consecutiv, în fieful celor de la CSU Târgoviște, cu scorul de 39-18 (18-10), în etapa a 18-a din Seria A a Diviziei A la handbal masculin. Gazdele au opus rezistență în prima repriză, dar echipa pregătită de Eden Hairi s-a dezlănțuit după pauză și s-a impus fără emoții. „Am câștigat fără probleme, apărarea a funcționat destul de bine și sunt mulțumit că au intrat pe teren toți jucătorii valizi din lot. Nu i-am folosit pe pivoții Cătălin Ion și Cristolovean, care s-au accidentat la antrenamente, dar a revenit Lekovic, după o lună de absență. Interul muntenegrean a intrat pe teren în repriza secundă, a marcat trei goluri pe contraatac și s-a apărat bine, chiar dacă nu a forțat prea mult. Mă bucur că jucătorii au înțeles că trebuie să ia meciul în serios, pentru că, atunci când te relaxezi, apar accidentările. Ne-au ajutat și gazdele, care au vrut să facă un joc cât mai bun în fața propriilor suporteri. Pentru noi urmează o pauză și avem la dispoziție două săptămâni pentru a pregăti meciul cu HC Buzău, extrem de important în lupta pentru locul 4”, a spus antrenorul constănțean. Într-o altă partidă din această etapă, Poli Unistil Iași a trecut cu 29-25 de HC Buzău, astfel că HC Farul este pe locul 6, cu 33 de puncte, la egalitate cu ieșenii și buzoienii, însă ambele contracandidate au un meci mai puțin disputat. Pentru constănțeni au marcat: Cârchea 10g, Dușa 5g, Militaru 4g, Pană 4g, Loghin 4g, Stankovic 3g, Lekovic 3g, Savu 3g, Tudorache 1g, Marcu 1g și Stoian 1g.