CSM București, pas important spre câștigarea Challenge Cup la volei feminin

După victoria din manșa tur, de la București

Sport 30 Martie 2016 / 19:55 614 accesări
„Tigroaicele” de la CSM București sunt la un pas de o premieră pentru voleiul feminin românesc

Echipa CSM București a câștigat, miercuri seară, pe teren propriu, manșa tur a finalei Challenge Cup la volei feminin, învingând, cu scorul de 3:1 (20:25, 25:16, 25:16, 25:15), formația turcă Trabzon Idman Ocagi. Această victorie reprezintă un pas important pentru echipa noastră în lupta pentru câștigarea trofeului. „Tigroaicele” nu au acuzat pierderea primului set și au trecut la conducerea jocului în următoarele seturi, pe care le-au câștigat de o manieră categorică. Evoluția scorului în partida CSM - Trabzon - setul 1: 8:6, 16:15, 20:21, 20:25; setul 2: 8:6, 16:10, 21:14, 25:16; setul 3: 8:6, 16:13, 21:15, 25:16; setul 4: 8:3, 16:7, 21:9, 25:15.

Antrenorul echipei bucureștene, Francois Salvagni, a folosit următoarele jucătoare: Pincerato (5p) - Bacșiș (23p), Pihlajamäki (8p), Faleș (10p), Majstorovic (11p), Karakasheva (14p) și Ruzzini - libero.

Partida retur este programată duminică, 3 aprilie, de la ora 15.00 (în direct la Digi Sport 3), la Trabzon. În semifinale, CSM București a eliminat o altă echipă din Turcia, Bursa BBSK, deținătoarea trofeului.

Miercuri seară de la ora 21.30, se va desfășura și manșa tur a finalei Challenge Cup la volei masculin, dintre echipa italiană Calzedonia Verona și formația rusă Fakel Novy Urengoy. Returul va avea loc duminică, 3 aprilie, de la ora 16.00, la Novy Urengoy.

Marți seară s-au disputat întâlnirile tur din finalele CEV Cup - la feminin: Galatasaray Istanbul (Turcia) - Dinamo Krasnodar (Rusia) 3:2 (25:14, 22:25, 25:16, 21:25, 15:13) - returul va avea loc sâmbătă, 2 aprilie, de la ora 17.00, la Krasnodar; la masculin: Berlin Recycling Volleys (Germania) - Gazprom-Ugra Surgut (Rusia) 3:2 (28:26, 16:25, 25:17, 20:25, 15:11) - returul va avea loc sâmbătă, 2 aprilie, de la ora 16.00, la Surgut.