Djokovic s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor

Tenis de câmp

Sport 16 Noiembrie 2016 / 15:04 438 accesări
Novak Djokovic încearcă să revină pe primul loc în clasamentul ATP

Fostul lider mondial, tenismenul sârb Novak Djokovic, aflat pe locul 2 ATP, şi-a asigurat, marţi seară, calificarea în semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, după ce l-a învins, scor 7-6 (8/6), 7-6 (7/5), pe canadianul Milos Raonic (locul 4 ATP), în runda a doua din Grupa B a competiţiei. Djokovic are astfel două victorii, după ce se impusese și în primul tur, în duelul cu austriacul Dominic Thiem (locul 9 ATP), scor 6-7 (10/12), 6-0, 6-2. Djokovic își păstrează, astfel, intacte șansele de a reveni în fotoliul de lider al clasamentului ATP, pe care l-a ocupat timp de 122 de săptămâni, înainte de a fi detronat de britanicul Andy Murray, la 7 noiembrie. Tenismanul sârb în vârstă de 29 de ani are în palmares cinci titluri la Turneul Campionilor, dintre care patru cucerite în ultimii patru ani.

Pentru celălalt loc care aduce calificarea din această grupă se vor duela Raonic și Thiem, care l-au învins pe francezul Gael Monfils (locul 6 ATP). Canadianul a câștigat cu 6-3, 6-4, în timp ce Thiem s-a impus cu 6-3, 1-6, 6-4.

În Grupa A, liderul mondial, britanicul Andy Murray, are deja o victorie, scor 6-3, 6-2, în duelul cu croatul Marin Cilic (locul 7 ATP), și va juca miercuri, de la ora 16.00 (în direct la Digi Sport 2), împotriva japonezului Kei Nishikori (locul 5 ATP), care s-a impus în runda inaugurală în duelul cu elveţianul Stan Wawrinka (locul 3 ATP), scor 6-2, 6-3. În al doilea meci al zilei, de la ora 22.00 (în direct la Digi Sport 2), Cilic și Wawrinka își vor juca ultima șansă pentru a rămâne în „cărțile” calificării.