FC Viitorul vrea să facă performanță și în Liga Campionilor la tineret

Fotbal / Liga Campionilor pentru tineret, turul întâi, manșa retur: FC VIITORUL CONSTANȚA - FC MINSK 5-1

Sport 22 Octombrie 2015 / 19:03 1016 accesări

Echipa de tineret a clubului FC Viitorul Constanța și-a propus în acest sezon, la prima sa participare în Liga Campionilor rezervată jucătorilor sub 19 ani, să ajungă cât mai departe posibil și, de ce nu, să câștige trofeul! Primul pas a fost făcut prin calificarea în turul al doilea de pe traseul campioanelor naționale, în care adversara Viitorului va fi campioana Cehiei, FK Pribram. Turul va avea loc în Cehia, la 3 sau 4 noiembrie, returul fiind programat la Ovidiu, la 24 sau 25 noiembrie. Dacă va trece și de Pribram, FC Viitorul va juca în barajul de calificare în optimile de finală ale competiției, la 9 sau 10 februarie 2016, împotriva unei formații clasate pe locul 2 în grupele Ligii Campionilor pentru tineret. Adversara va fi decisă în tragerea la sorți din 14 decembrie, iar barajul se dispută în manșă unică, la Ovidiu.

„Nu știm deocamdată nimic despre echipa din Cehia, dar sperăm să trecem cu bine de aceste meciuri și să ne calificăm mai departe”, a declarat Robert Grecu. „Probabil că partidele cu echipa cehă vor fi mai grele decât acestea cu FC Minsk, dar sunt sigur că suntem mai buni și că vom obține calificarea mai departe. Ne gândim la cucerirea trofeului, pentru că suntem valoroși, iar jocul nostru demonstrează că putem să ne propunem asta”, a spus Cristian Ene. „Această dublă manșă a avut patru reprize diferite. Noi am fost conduși cu 2-0 la Minsk după 19 minute, dar băieții au avut caracter și au luptat. La fel astăzi, la retur, când am fost conduși la pauză. Urmează meciurile cu Pribram, o luăm încet, pas cu pas, presiune va exista tot timpul, dar sperăm să ajungem cât mai sus. Obiectivul nostru e să cucerim trofeul. Avem o bancă tehnică valoroasă, dar noi suntem Academie de Fotbal, avem foarte mulți jucători la lotul național, 14-15 dintre cei trecuți pe foaia acestui meci. Azi au lipsit Ciobanu și Iani, accidentați, dar avem mulți copii de mare viitor, care cu răbdare, disciplină și muncă multă ar putea ajunge la un nivel cât mai înalt”, a afirmat antrenorul Vasile Mănăilă.

Reamintim că FC Viitorul a trecut în primul tur din UEFA Youth League de campioana Belarusului, FC Minsk, cu scorul general de 7-3. După 2-2 în tur, tinerii fotbaliști constănțeni s-au impus cu 5-1 (R. Marin 54-penalty, 86, Grecu 61, Fl. Coman 62, Cr. Ene 69 / Gromyko 29) în partida retur, desfășurată miercuri seară, la Ovidiu, pe terenul central al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”. Oaspeții au condus cu 1-0 la pauză, dar constănțenii au revenit senzațional în repriza a doua, marcând cinci goluri fără să primească vreunul! De remarcat că oaspeții au avut doi jucători eliminați în această partidă, Gromyko (min. 67) și Ivanov (min. 72).

Vasile Mănăilă (antrenor) și Lucian Burchel (director tehnic) au folosit în returul de miercuri următorii jucători: Tordai - Căpușă, Ghiță, Kilyen, Panait - Trancă, D. Nedelcu (46 R. Grecu), R. Marin - Casap (54 Cr. Ene), Fl. Coman, Cicâldău (83 D. Dumitrescu).