Halep, nominalizată la două distincții WTA

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 02 August 2016 / 15:29 851 accesări
Simona Halep a înregistrat zece victorii consecutive în luna iulie

Grație parcursului excelent din ultima perioadă, tenismena constănțeană Simona Halep a fost nominalizată de către WTA la două distincții în circuitul profesionist feminin de tenis. Astfel, ocupanta locului 3 în clasamentul mondial a fost propusă la titlul de cea mai bună jucătoare a lunii iulie, după a cucerit două titluri WTA, unul la București, pe zgură, și altul la Montreal, pe hard, ajungând la o serie de zece victorii consecutive. Contracandidatele sportivei în vârstă de 24 de ani sunt americancele Madison Keys și Venus Williams, precum și britanica Johanna Konta. Keys a jucat finala la Montreal și a revenit în top 10 WTA, Konta a cucerit primul său titlu WTA, la Stanford, și s-a oprit în sferturi la Montreal, iar Venus Williams a disputat finala la Stanford și s-a oprit în optimi la Montreal.

În acest an, Angelique Kerber a fost desemnată în două rânduri cea mai bună jucătoare a lunii, în ianuarie și aprilie, celelalte luni avându-le drept laureate pe Carla Suarez Navarro - februarie, Victoria Azarenka - martie, Garbine Muguruza - mai și Serena Williams - iunie. În această anchetă, nominalizările sunt făcute de wtatennis.com, iar câștigătoarele sunt desemnate prin votul fanilor pe site-ul WTA.

În plus, constănțeanca a fost nominalizată de site-ul WTA și pentru cea mai frumoasă lovitură a lunii iulie în circuitul profesionist feminin. Halep candidează cu o fază reușită la Montreal, în turul al doilea, contra australiencei Daria Gavrilova, la scorul de 6-2, 5-3, 30-30. După ce a salvat două mingi în extremele terenului, aceasta a executat-o pe jucătoarea de origine rusă cu o lovitură de dreapta. Halep s-a aflat și în cealaltă postură, la o fază câștigată de Angelique Kerber, în semifinală, la scorul de 6-0, 3-5, 40-30, în favoarea sa, când nu a mai avut replică la o venire la fileu a germancei. Celelalte candidate sunt Eugenie Bouchard (Montreal), Johanna Konta (Stanford) și Anastasia Pavliucenkova (Montreal). Câștigătoarea, care va fi anunțată pe 5 august, va fi aleasă prin votul fanilor pe site-ul wtatennis.com.

VICTORII ROMÂNEȘTI ÎN BRAZILIA

Cu doar câteva zile înaintea debutului JO 2016, două tenismene române participă la turneul de la Florianopolis (Brazilia), dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari, ambele reușind să se califice în turul secund. Astfel, Irina Begu, locul 31 WTA, a doua favorită a competiţiei, a trecut de Laura Pigossi (Brazilia, locul 384 WTA) cu scorul de 3-6, 6-3, 6-4, în timp ce Ana Bogdan, locul 127 WTA, a depășit-o pe Alexandrina Naydenova (Bulgaria, 276 WTA) cu 6-2, 6-4. Pentru un loc în sferturi, Begu se va lupta cu Paula Goncalves (Brazilia, locul 177 WTA), iar Bogdan se va duela cu principala favorită, Jelena Jankovic (Serbia, locul 29 WTA). Pentru calificarea în turul secund, româncele vor primi 3.400 de dolari și 30 de puncte WTA.