HC Dobrogea Sud s-a oprit în semifinalele Cupei României

Handbal (m) / Cupa României, semifinale: HC DOBROGEA SUD CONSTANȚA - CSM BUCUREȘTI 24-26

Sport 15 Aprilie 2016 / 21:32 844 accesări
Golurile lui George Buricea nu au fost de ajuns pentru a asigura prezența celor de la HC Dobrogea Sud în finală

Visul celor de la HC Dobrogea Sud Constanța de a cuceri primul trofeu din istoria clubului și de a evolua în viitorul sezon al cupelor europene s-a spulberat, după ce formația de pe litoral a fost învinsă, vineri, în semifinalele Final-Four-ului Cupei României la handbal masculin de la Brăila. Constănțenii au cedat în fața uneia dintre candidatele la câștigarea titlului național, CSM București, cu scorul de 24-26 (12-10), la capătul unui meci echilibrat, marcat de deciziile controversate ale cuplului de arbitri Constantin Din și Sorin Dinu.

Startul partidei a fost marcat de ratările ambelor echipe, cu două aruncări de la șapte metri risipite de Toma și Cutura în primele două minute. Drept urmare, primul gol a venit abia după cinci minute și a fost înscris de bucureșteni, prin N. Negru, dar constănțenii au reacționat rapid și au înscris de trei ori consecutiv. Cu o apărare avansată și extrem de agresivă, gruparea de pe litoral a rezistat perfect în fața ofensivei formației din capitală, iar portarul Ionuț Rudi Stănescu și-a demonstrat încă o dată valoarea. Din păcate, „fluierașii” au închis ochii la duritățile jucătorilor de la CSM București și l-au sancționat doar cu o eliminare de două minute pe Adrian Rotaru, după ce acesta l-a lovit intenționat cu capul în gură pe Angelovski. Mai mult, din cauza unei lovituri în mușchi, Rakcevic a jucat mai mult într-un picior, având un bandaj imens la coapsa piciorului stâng. Chiar și așa, HC Dobrogea Sud s-a distanțat la cinci goluri, 9-4, în min. 20, grație unui joc colectiv perfect. Pe finalul primei reprize, cu Javier Humet, fostul inter al HCM Constanța, în mare formă, bucureștenii s-au apropiat la o singură lungime, însă elevii lui Djordje Cirkovic au rezistat și au intrat la cabine în avantaj, 12-10.

CALIFICARE DECISĂ ÎN ULTIMUL MINUT

La reluare, CSM București a restabilit egalitatea, iar cele combatante au început să se succeadă la conducere, fără să se distanțeze la mai mult de un gol. Pe acest fond tensionat a venit și un cartonaș roșu, macedoneanul Mojsovski fiind trimis în tribune, în min. 45, pentru trei eliminări. Cei doi arbitri și-a continuat festivalul și constănțenii au rămas în dublă inferioritate, iar formația din capitală s-a distanțat pentru prima oară la două goluri, 23-21, cu șase minute înainte de final. HC Dobrogea Sud nu a cedat și a revenit spectaculos, egalând la 24, cu trei minute înainte de ultimul fluier. Ultimele secunde au fost dramatice, însă soarta calificării a fost decisă de două goluri înscrise de Humet în ultimul minut de joc. Pentru HC Dobrogea Sud au evoluat: Stănescu (18 intervenții) - Buricea 7 goluri, Cutura 4g, Angelovski 4g, Rakcevic 3g, L. Toma 3g, Vujadinovic 3g și Săulescu.

Constănțenii vor juca sâmbătă, de la ora 17.00, în finala mică a competiției, cu AHC Dunărea Călăraşi, care a pierdut cealaltă semifinală, 24-30 (9-15) cu Steaua București. Finala mare se va disputa tot sâmbătă, de la ora 19.30 (în direct la Digi Sport 2).