Jorge Lorenzo va concura pentru echipa Ducati începând din sezonul viitor

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 19 Aprilie 2016 / 19:41 545 accesări
Jorge Lorenzo este triplu campion mondial la clasa MotoGP

Jorge Lorenzo (28 de ani), pilotul campion mondial de la echipa Yamaha Movistar, va concura începând din sezonul viitor pentru echipa Ducati. În perioada de opt ani petrecută la Yamaha, spaniolul a câștigat trei titluri mondiale și a strâns 41 de victorii în 141 de curse. Înainte să-l piardă pe Lorenzo în favoarea celor de la Ducati, Yamaha Movistar i-a prelungit pentru încă doi ani contractul italianului Valentino Rossi.

„Lorenzo va avea parte de tot sprijinul nostru pentru a reuși, la finalul sezonului, să câștige al patrulea titlu mondial. Suntem recunoscători pentru contribuțiile aduse de Jorge la succesele obținute de echipa noastră. Sperăm să rămânem cu amintiri frumoase din cele 15 etape rămase din sezonul 2016 al MotoGP”, au anunțat oficialii echipei Yamaha. Jorge Lorenzo a câștigat etapa de deschidere a noului sezon MotoGP, în Qatar, dar pilotul echipei Honda, Marc Marquez, s-a impus în următoarele două. Noul contract pe doi ani îi va aduce lui Lorenzo aproximativ 25 de milioane de euro.

Ducati nu a mai câștigat titlul mondial la clasa regină din 2007, când s-a impus australianul Casey Stoner. În acest sezon, pentru Ducati concurează italienii Andrea Dovizioso și Andrea Iannone.