Marc Marquez s-a impus și în Marele Premiu al Americilor

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 11 Aprilie 2016 / 18:45 560 accesări
Marc Marquez a câștigat pentru al patrulea an consecutiv Marele Premiu al Americilor

Pilotul iberic Marc Marquez (Honda) a câștigat pentru al patrulea an consecutiv Marele Premiu al Americilor la motociclism viteză, impunându-se în cursa de la clasa-regină (MotoGP) desfășurată duminică pe circuitul de la Austin (Texas) și marcată de abandonul mai multor piloți, între care și italianul Valentino Rossi (Yamaha), care a căzut în turul al doilea. La capătul celor 21 de tururi de pistă, Marquez i-a devansat cu 6,107 secunde pe compatriotul său Jorge Lorenzo (Yamaha), campionul mondial en titre, și cu 10,947 secunde pe italianul Andrea Iannone (Ducati). Grație acestui succes, al doilea consecutiv din acest sezon, Marc Marquez și-a consolidat poziția de lider al clasamentului general al piloților, cu 66 de puncte, urmat de Lorenzo 45p și de Rossi 33p.

Marc Marquez a plecat din pole position, s-a instalat la conducerea cursei încă din start și nu a mai cedat șefia până la final. Ghinionistul începutului de sezon este Andrea Dovizioso de la Ducati. Pilotul italian a fost nevoit să abandoneze după ce a fost acroșat de Dani Pedrosa (Repsol Honda). Este a doua cursă când Dovizioso are parte de un asemenea incident! În etapa trecută, în Marele Premiu al Argentinei, a fost scos în afara circuitului de colegul său, Andrea Iannone...

La clasa Moto2 s-a impus spaniolul Alex Rins (Kalex), urmat de britanicul Sam Lowes (Kalex) și de francezul Johann Zarko (Kalex). În clasamentul general conduce Lowes, cu un singur punct avans față de Rins și două față de Zarco, deținătorul titlului mondial.

Cursa de la clasa Moto3 a fost dominată de italianul Romano Fenati (KTM), podiumul fiind completat de spaniolul Jorge Navarro (Honda) și de sud-africanul Brad Binder (KTM). Lider al clasamentului general este Binder, cu 52 de puncte, urmat de Navarro 49p și de Fenati 38p.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc în data de 24 aprilie, pe circuitul de la Jerez.

Honda și Yamaha se ceartă pe tema suspendării lui Valentino Rossi!