România are doi medaliați la Campionatul European de box Under-22

Sport 20 Martie 2017 / 17:28 661 accesări
Robert Jitaru și-a asigurat medalia de argint la Europenele U-22

Boxerul român Robert-Eusebiu Jitaru s-a calificat în finala categoriei 56 kg a Campionatelor Europene de box Under-22 de la Brăila, după ce l-a învins luni, în semifinale, pe slovacul Viliam Tanko. Jitaru a obținut victoria la puncte, scor 4-1, după ce a dominat primele două reprize și a reușit să păstreze echilibrul în ultima rundă. Dublu medaliat cu bronz la Campionatele Europene de box pentru tineret, Jitaru va boxa pentru medalia de aur cu câștigătorul din cealaltă semifinală, englezul Peter McGrail, care l-a învins pe turcul Ali Ihsan Alagaș.

Tot luni urmează să boxeze în semifinalele categoriei 81 kg și celălalt medaliat român de la Brăila, Paul Andrei Arădoaie, care îl va înfrunta pe ucraineanul Stepan Grekul în meciul 8 al galei de la ora 17.00. România a aliniat zece sportivi la startul Europenelor de la Brăila, însă doar trei au ajuns în sferturi și doi au obținut medalii.

Celălalt pugilist român din sferturi, Daniel-Cristofor Costea, a fost declarat învins în meciul cu Lasha Guruli (Georgia) de la categoria 64 kg. În sferturi, Jitaru a avut un meci relativ ușor cu albanezul Krenar Zeneli, câștigat cu decizie unanimă, la fel ca și Arădoaie în fața polonezului Mateusz Goinski. Reamintim că la Brăila a boxat și pugilistul constănțean Ștefan Marcu, legitimat la CS Farul și antrenat de Mihai Constantin, care a fost eliminat în optimile categoriei 60 kg.