Tecău s-a calificat în semifinale la Madrid

Tenis de câmp

Sport 06 Mai 2016 / 17:35 464 accesări
Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer sunt cotați cu a treia șansă la câștigarea turneului de la Madrid

Perechea formată din tenismanul constănțean Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie nr. 3, s-a calificat, vineri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 4.771.360 de euro, după ce a dispus, cu scorul 7-6 (7/5), 7-6 (7/2), după o oră și 39 de minute de joc, de cuplul alcătuit din Alexander Peya (Austria) și Nenad Zimonjic (Serbia), cap de serie nr. 7. Tecău și Rojer, care și-au asigurat un cec în valoare de 69.430 de euro și 360 de puncte ATP, au salvat nu mai puțin de zece mingi de break din cele 11 pe care le-au avut adversarii. Tecău și Rojer se vor lupta pentru un loc în finală cu învingătorii dintre francezii Pierre-Hugues Herbert și Nicolas Mahut, principalii favoriți, și frații americani Bob Bryan și Mike Bryan, favoriții nr. 5.

Tot vineri, în sferturi, va avea loc partida dintre dublul format din Florin Mergea și indianul Rohan Bopanna, deținătorul trofeului la Madrid, și perechea alcătuită din Henri Kontinen (Finlanda) și John Peers (Australia).

SIMONA HALEP JOACĂ VINERI, DE LA ORA 21.00

Calificată în semifinalele probei de simplu feminin de la Madrid, constănțeanca Simona Halep, locul 7 WTA și cap de serie nr. 6, se va duela pentru un loc în ultimul act vineri, de la ora 21.00 (în direct la Dolce Sport 2), cu australianca Samantha Stosur, locul 23 WTA. Tenismena de la Antipozi s-a impus joi, în sferturi, în confruntarea cu o altă româncă, Patricia Maria Ţig, locul 134 WTA, jucătoare venită din calificări, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră și 33 de minute. Halep și Stosur s-au duelat de șase ori până acum, scorul fiind egal, 3-3. Ultimul meci a avut loc în 2013, în Bulgaria, la turneul de la Sofia, când constănțeanca s-a impus în trei seturi, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-2.