A doua remiză consecutivă pentru Viitorul

Fotbal / Liga 1, etapa a 5-a

Sport 13 August 2019 / 01:29 1789 accesări

Gabriel Iancu a marcat al doilea gol al Viitorului

Eric a înscris primul gol al meciului din penalty

Luni seară, în ultimul meci al etapei a cincea din Liga 1 la fotbal, FC Viitorul Constanţa şi FC Botoşani au încheiat la egalitate, scor 2-2 (Eric 12-pen., G. Iancu 66 / Ashkovski 26, V. Ghiţă 81-autogol), la capătul unui duel extrem de disputat. Spectatorii prezenţi în tribunele stadionului „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu au urmărit o confruntare în care ambele echipe au jucat ofensiv, şi-au dorit victoria, iar ocazii de gol au fost la ambele porţi, în ultimele minute fazele periculoase alternând de la o poartă la alta. Viitorul s-ar fi putut desprinde decisiv, însă nu a primit în prima repriză cel puţin încă o lovitură de la 11 metri, iar în repriza a doua a ratat la scorul de 2-1 alte situații clare ce ar fi putut face diferența la final.

De remarcat şi golul înscris de Eric, prin care mijlocaşul brazilian al Viitorului l-a egalat în fruntea clasamentului marcatorilor străini din primul eşalon al fotbalului românesc pe Wesley, cu 64 de goluri. Iar căpitanul echipei constănţene, fundaşul Bogdan Ţîru, a bifat partida cu numărul 150 în Liga 1.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - Mladen, Țîru (cpt.), V. Ghiță, St. Filip (61 Calcan) - Vl. Achim, Artean (46 A. Ciobanu), Houri - Eric - G. Iancu, G. Ganea (54 R. Boboc); FC Botoșani (antrenor Marius Croitoru): Hankic - Haruț, A. Miron (cpt.), Chindriș, Holzmann - Golofca (90 Andronic), J. Rodriguez, E. Papa (74 E. Florescu) - Ashkovski (86 Pițian), Ongenda, Ofosu. Cartonașe galbene: G. Ganea, Vl. Achim, G. Iancu / J. Rodriguez, A. Miron, Golofca, Ongenda. Meciul a fost arbitrat la centru de Marian Barbu (Brașov).

Clasament: 1. CFR 13p (golaveraj: 13-3), 2. FC VIITORUL 11p (13-6), 3. Iaşi 11p (6-1), 4. Mediaş 9p (7-4), 5. Botoşani 9p (11-9), 6. Craiova 9p (7-5), 7. Sepsi 7p (4-3), 8. Astra 7p (6-6), 9. Voluntari 5p (5-7), 10. FCSB 4p (6-10), 11. Hermannstadt 3p (7-10), 12. Clinceni 3p (8-14), 13. Dinamo 3p (4-12), 14. Chindia 1p (4-11).

În etapa viitoare, FC Viitorul va evolua în deplasare, luni, 19 august, de la ora 21.00, cu Astra Giurgiu.