AC Milan, noua campioană mondială a cluburilor

Sport 17 Decembrie 2007 / 00:00 640 accesări

Formaţia italiană AC Milan a cîştigat, ieri, Campionatul Mondial al Cluburilor, după ce a învins cu 4-2 pe Boca Juniors în finala desfăşurată la Yokohama. După o primă repriză echilibrată, în care ambele echipe au înscris cîte un gol (Inzaghi - în min. 21 pentru europeni, respectiv Palacio - în min. 23), italienii s-au dezlănţuit după pauză, cînd au punctat de trei ori în 20 de minute (Nesta 50, Kaka 61 şi Inzaghi 70), tranşînd soarta finalei în favoarea lor. Kaladze a fost eliminat în min. 77, însă Boca nu a mai reuşit decît să reducă din scor, după autogolul lui Ambrosini (min. 82). Şi sud-americanii au avut un eliminat, pe Ledesma (min. 87). Milan s-a revanşat în faţa argentinienilor pentru finala de Cupă Intercontinentală pierdută în 2003, scor 3-1 la lovituri de departajare. Au evoluat – AC Milan (antrenor Carlo Ancelotti): Dida - Bonera, Nesta, Maldini, Kaladze - Gattuso (65 Emerson), Pirlo, Ambrosini - Seedorf (87 Brocchi), Kaka - Inzaghi (76 Cafu); Boca Juniors (antrenor Miguel Angel Russo): Caranta - Ibarra, Paletta, Gonzales, Maidana - Cardozo (Gracian 68), Banega, Battaglia, Gonzales (67 Ledesma) - Palacio, Palermo. A arbitrat: Marco Rodriguez (Mexic).

AC Milan a cîştigat Campionatul Mondial al cluburilor pentru prima oară în istorie, dar adaugă acest titlu celor trei Cupe Intercontinentale cucerite anterior. Milan a intrat ieri în istorie, fiind prima formaţie care a cîştigat de patru ori titlul intercontinental! În finala mică s-a impus campioana Asiei, Urawa Red Diamonds (Japonia), care a trecut cu scorul de 4-2, după executarea loviturilor de departajare, de Etoile du Sahel (Tunisia). După 120 de minute de joc scorul a fost egal, 2-2 (Washington 35, 70 - Frej 5, Chermiti 75).