Academia Hagi a încheiat cu victorie stagiul din Olanda

Sport 03 Martie 2012 / 00:00 520 accesări

Selecţionata de juniori under 18 a Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” a încheiat cu o victorie cantonamentul din Olanda. După ce au învins, cu 1-0, pe AZ Alkmaar (gol Răzvan Ciochină) şi au remizat, scor 1-1, cu PSV Eindhoven (gol Gabriel Iancu), puştii pregătiţi de Cristian Cămui au învins, joi seară, în ultima partidă, echipa similară de la FC Volendam, scor 2-1 (1-0). Academia Hagi a intrat cu avantaj minim la pauză în urma reuşitei mijlocaşului Gabriel Iancu, care a reluat în plasă din interiorul careului o minge respinsă de portarul gazdelor. Andrei Luduşan, juniorul de doar 15 ani transferat de la Steaua, a dublat avantajul Academiei printr-o execuţie de excepţie. Scorul final a fost 2-1 pentru constănţeni, olandezii reducând din handicap în ultimul sfert de oră. Antrenorul Cristian Cămui a folosit următoarea echipă - repriza I: Şerban - Bălaşa, Ţîru, Puţanu, Mitache - Nikolov, Vasile - Vînă, Iancu, Păiuş - Ciochină; repriza a II-a: Hînţăscu - Nikolov, Hodorogea, Boitoş, Ciurea - Gheorghe, Vasile (60 Ghenciu) - Mihai, Tănase, Târnovan (80 Rogoveanu) - Luduşan.

„A fost un meci bun, în care s-a resimţit puţin şi oboseala, mai ales că echipa a efectuat şi un antrenament în dimineaţa partidei. A fost un meci cu multe reuşite, însă care ne-a ajutat să ne dăm seama că mai avem lucruri de pus la punct. A fost un turneu foarte reuşit. Jucătorii s-au manifestat bine şi foarte bine în condiţiile unor adversari dificili, bine pregătiţi fizic şi tactic, cum sunt cei din fotbalul olandez“, a afirmat directorul tehnic al Academiei Hagi, Lucian Burchel, aflat în Olanda cu echipa. „Sunt mândru de această echipă. Prin aceste meciuri putem schimba ceva din această imagine mai cenuşie a fotbalului românesc“, a precizat şi preşedintele Academiei Hagi, Paul Peniu. Delegaţia constănţeană a fost însoţită în Olanda de Gheorghe Hagi şi a revenit vineri la Constanţa.