Adrian Ungur s-a calificat în turul secund al turneului de la Santa Margherita

21 Martie 2017 / 15:48 388 accesări

Jucătorul român de tenis Adrian Ungur, locul 316 în clasamentul ATP, a câştigat, marţi, scor 7-6(7), 6-0, meciul disputat cu Tommaso Gabrieli (Italia, 2093 ATP), în primul tur al turneului futures de la Santa Margherita (Italia), dotat cu premii total în valoare de 25,000 de dolari.

Meciul dintre cei doi sportivi a durat o oră şi 15 minute. Primul set a fost unul foarte echilibrat, care a durat mai bine de o oră, pe care Ungur l-a câştigat la tiebreak. Jucătorul român a început slab meciul, iar Gabrieli a reuşit un break în game-ul trei, însă Ungur a egalat rapid la doi. Apoi, cei doi au mers cap la cap cu serviciul, iar primul set a intrat în tiebreak, unul care s-a dovedit a fi la fel de echilibrat.

În cele din urmă Adrian Ungur s-a impus, scor 9-7, în tiebreak şi şi-a trecut în cont primul set, după o oră şi 17 minute.

Actul secund a fost la discreţia jucătorului din România, care s-a impus în doar 27 de minute, scor 6-0.