Adrian Vasile merge la CM de atletism

Atletism / Etapa a treia a CN

Sport 23 Iulie 2013 / 00:00 606 accesări

La finalul săptămânii trecute, la Bucureşti, a avut loc etapa a treia a Campionatului Naţional de atletism pentru seniori, tineret şi juniori, la care a participat şi o numeroasă delegaţie de la CS Farul. Performerul întrecerii a fost constănţeanul Adrian Vasile, care a câştigat proba de săritură în lungime cu un nou record personal. Sportivul pregătit de Gabriela Voiculescu a depăşit pentru prima oară în carieră graniţa celor 8 metri, iar performanţa sa, 8,11 metri, i-a adus calificarea la Campionatele Mondiale de atletism, care vor avea loc în luna august, la Moscova (Rusia). Un alt rezultat bun a fost înregistrat de Carmen Toma (antrenor Vali Ionescu), proaspăta medaliată cu bronz la Jocurile Mondiale Universitare de la Kazan reuşind să se impună în proba de triplusalt, cu o săritură care a măsurat 14,13 m. Seria victoriilor constănţene a fost completată de Cornel Bănănău (antrenor Marian Ciser), la 110 mg, şi Mihaela Bobocea (antrenor Valentin Anghel), la 800 m, în timp ce Nadia Ilaş (antrenor Cătălin Ganera) a terminat pe ultima treaptă a podiumului la 100 mg.

FĂRĂ MEDALII LA RIETI. În perioada 18-21 iulie, la Rieti (Italia), au avut loc Campionatele Europene de atletism rezervate juniorilor I, la startul cărora au fost prezenţi trei sportivi constănţeni. Cel mai bun rezultat a fost obţinut de Andreea Timofei (CS Farul, antrenor Niculina Chiricuţă), care a făcut parte din ştafeta României pe distanţa 4x400 m, clasată pe locul 6. Cristi Boboc (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Niculina Chiricuţă) a terminat pe locul 7 în proba de triplusalt, în timp ce Andreea Lefcenco (CS Farul, antrenor Lenuţa Dragomir) s-a clasat pe locul 10 în proba de triplusalt.