Adversarele tenismenelor tricolore la Indian Wells

Tenis de câmp

Sport 06 Martie 2018 / 09:22 614 accesări
Simona Halep a câştigat în 2015 turneul californian

Tragerea la sorţi a partidelor de pe tabloul principal al turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells (SUA) a stabilit următoarele adversare pentru tenismenele tricolore. Constănţeanca Simona Halep, locul 1 WTA şi principala favorită, va evolua direct în turul secund, urmând să întâlnească învingătoarea din partida Krystina Pliskova (Cehia, locul 77 WTA) vs o jucătoare din calificări. În primul tur, Irina Begu (locul 36 WTA) o va înfrunta pe Aleksandra Krunic (Serbia, locul 47 WTA), Sorana Cîrstea (locul 35 WTA) va evolua cu o sportivă din calificări, iar Mihaela Buzărnescu (locul 38 WTA) va juca împotriva americancei Jennifer Brady (locul 86 WTA).

Monica Niculescu (locul 71 WTA) s-a calificat în turul secund al calificărilor, învingând-o pe Ann Li (SUA, locul 479 WTA), cu scorul de 6-3, 6-0, după o oră şi două minute de joc. În meciul decisiv pentru a ajunge pe tabloul principal, Niculescu o va juca întâlni pe italianca Roberta Vinci (locul 147 WTA). Premiul pentru prezenţa în turul al doieal al calificărilor la Indian Wells, Niculescu şi-a asigurat un cec în valoare de 4.650 de dolari şi 20 de puncte.

Meciurile de pe tabloul principal feminin de simplu de la Indian Wells vor începe miercuri. Simona Halep a câştigat în 2015 turneul californian.

CÎRSTEA, ELIMINATĂ ÎN SFERTURI LA TIE BREAK TENS

Sorana Cîrstea (locul 35 WTA) a fost învinsă, cu scorul de 10-4, de Shuai Zhang (China, locul 33 WTA), în sferturile de finală ale turneului demonstrativ Tie Break Tens disputat la „Madison Square Garden” din New York. Turneul a fost câştigat de Elina Svitolina (locul 4 WTA), care a trecut în finală de Shuai Zhang, cu scorul de 10-3. Tie Break Tens este un turneu „fulger”, în care meciurile se dispută, în sistem eliminatoriu, începând cu sferturi de finală, până când o jucătoare face zece puncte. Premiul ediţiei din acest an a fost de 250.000 de dolari şi a fost acordat doar învingătoarei. În 2017, Simona Halep a câştigat ediţia de la Madrid a Tie Break Tens.