Aerobicii de la CS Farul au dominat Campionatele Naționale

Sport 31 Octombrie 2016 / 16:10 749 accesări
Bianca Gorgovan a cucerit titlul național în proba individuală feminină

La finalul săptămânii trecute, sala din cadrul Complexului Olimpic Izvorani a găzduit întrecerile celei de a 21-a ediţii a Campionatelor Naţionale de Gimnastică Aerobică pentru seniori și juniori, competiție la care au fost prezenți sportivi de la zece cluburi din țară. Sportivii de la CS Farul au avut o prestație excelentă, astfel că gruparea de pe litoral a încheiat pentru al patrulea an consecutiv în fruntea clasamentului cluburilor, adunând 221,42 puncte, la mare distanță de UNEFS Bucureşti, cu 150,80p, şi CSS Petroşani, cu 140,00p.

În ciuda absenței campioanei mondiale Corina Constantin, reprezentantele clubului constănțean au dominat întrecerea individuală feminină, Bianca Gorgovan cucerind titlul național, în timp ce Lavinia Panaete a încheiat pe locul secund. La individual masculin, CS Farul a ratat medalia de aur, care i-a revenit lui Gabriel Bocșer (CS Universitatea Arad), urmat de trei constănțeni, Lucian Săvulescu (locul 2), Marian Brotei (locul 3) și Dacian Barna (locul 4). În proba de perechi, Lavinia Panaete și Dacian Barna au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, urmați de Bianca Gorgovan și Lucian Săvulescu, în timp ce pe locul 3 s-au clasat Marian Brotei și Steliana Stoenescu (CNS Cetate Deva). La trio, primul loc i-a revenit echipei CS Farul 2 (Dacian Barna, Lavinia Panaete și Lucian Săvulescu), iar CS Farul 1 (Daciana Enache, Andreea Drenea și Adrian Biciu) a terminat pe poziția a treia.

Constănțenii au obținut rezultate foarte bune și la juniori, unde au adunat opt medalii. La individual masculin, la juniori 1, Ștefan Huștea a cucerit titlul național, iar Dragoș Darie (CSȘ 1 Constanța) s-a clasat pe locul 3, iar la juniori 2 Leonard Manta a ocupat ultima treaptă a podiumului. La perechi, la juniori 1, Andrada Zaman și Ștefan Huștea au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, în timp ce, la juniori 2, Leonard Marta și Victoria Scupra au încheiat pe poziția a treia. Alte trei medalii au venit din proba de grup, bronz la juniori 1, prin Andrada Zaman, Ioana Gorgovan, Ștefan Huștea, Laura Tofan și Cosmina Stoicuț, argint la juniori 2, prin Andrei Răducanu, Andrei Popa, Eduard Costache, Leonard Manta și Alexandru Scânteie, și bronz la juniori 2, prin Ana Maria Frătuțu, Andreea Coteț, Ruxandra Marin, Dafne Nicole Stanciu și Victoria Scupra.