Al treilea eşec consecutiv pentru CS Volei 2004

Volei (f) / DA1- 6: CS Volei 2004 Tomis Constanţa - CS Dinamo Bucureşti 0-3

Sport 01 Noiembrie 2007 / 00:00 729 accesări

Ieri, în Sala Sporturilor, voleibalistele constănţene au înregistrat cea de-a treia înfrîngere consecutivă în Divizia A1. Aflată în faţa unei echipe cu pretenţii la titlu, Dinamo Bucureşti, formaţia antrenată de Iuliana Enescu şi Constantin Alexe a sperat într-o surpriză, însă diferenţa de valoare dintre cele două echipe avea să facă diferenţa încă din primul set, 17-25. Mobilizate de pe margine, gazdele s-au luptat de la egal la egal cu trupa lui Costinel Stan şi au dat impresia că pot reveni pe tabela de marcaj în cel de-al doilea act al partidei. Cătălina Necula a anulat o minge de set a adversarelor, dar plusul de experienţă avea să le aducă însă din nou în avantaj pe bucureştence, 23-25. Căzute psihic, dar şi cu un blocaj deseori depăşit de atacurile reuşite de Alida Marcovici, Dinamo s-a impus şi în cel de-al treilea set, 17-25 şi 3-0 pentru Dinamo. “Sînt dezamăgită de scor. Păcat că nu am reuşit să ne mobilizăm şi să le luăm măcar un set. Mă refer la cel de-al doilea set, însă s-a văzut lipsa de experienţă a fetelor. Mă bucur totuşi că am văzut azi (n. r. - ieri) un joc mult schimbat faţă de cel de la Galaţi”, a spus directorul tehnic Iuliana Enescu. Aceasta a recunoscut totodată că în jocul echipei se resimte lipsa celor două sîrboaice, Bojana Marjanovic şi Milita Nenezic. “Cu siguranţă revenirea celor două va schimba cu mult faţa jocului. Avem la dispoziţie două săptămîni, în care ele vor fi reintroduse în echipa de bază”, a declarat Iuliana Enescu. După această etapă, Divizia A1 la volei feminin va lua o pauză de două săptămîni, timp în care Tomisul va susţine şi o partidă amicală cu Metalul Galaţi. Campionatul se va relua pe 17 noiembrie, cînd echipa de pe litoral va avea de înfruntat un nou adversar dificil, Unic Piatra Neamţ.

Au evoluat formaţiile - CS Volei 2004 : Prisecaru - Vîlcu, Alexe (Lieb), Tiba, Djordjevic, Necula şi Koseoglu - libero; Dinamo (antrenor Costinel Stan): Mincă - Gocheva, Marcovici, Hîncu, Gavrilescu, Radu şi Cigic - libero.