Amical Dinamo - CVM Tomis, la Bucureşti

Volei masculin

Sport 12 Octombrie 2013 / 00:00 503 accesări

Miercuri este programată prima etapă din Divizia A1 la volei masculin, rundă în care CVM Tomis Constanţa va sta, din cauza numărului impar de echipe din campionat. În aceste condiţii, campionii vor debuta abia în etapa a doua, programată sâmbăta viitoare, când vor întâlni, la Constanţa, pe Arcada Galaţi. Pentru a nu exista o pauză prea lungă între turneul de la Gabrovo, încheiat sâmbăta trecută, şi primul joc din campionat, voleibaliştii constănţeni vor susţine un meci amical în compania echipei Dinamo Bucureşti, sâmbătă, de la ora 12.00, în noua sală Dinamo din Capitală. „Nu cred că este un avantaj faptul că stăm în prima rundă, pentru că aveam nevoie de partide oficiale ca să-l putem integra cât mai bine pe ultimul jucător venit la Constanţa, Reda Haikal. De aceea, meciul cu Dinamo va fi foarte util pentru formaţia noastră”, a declarat antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev. Tot în Bucureşti va juca sâmbătă şi echipa a doua a clubului constănţean, CVM Tomis Congaz, care va evolua, de la ora 12.30, pe terenul Stelei, în etapa a doua din Divizia A2 Est.

VINERI A DEBUTAT CUPA ROMÂNIEI, EDIŢIA 2013-2014. Vineri s-a disputat primul meci oficial de volei masculin din actualul sezon, cel dintre Universitatea Cluj şi Unirea Dej, contând ca manşă tur din optimile Cupei României. Victoria i-a revenit formaţiei din Dej, cu 3:1 (16:25, 25:15, 25:22, 25:17), Unirea fiind acum mare favorită la calificarea în sferturi. Celelalte două jocuri din optimi, Arcada Galaţi - CSM Agronomia Bucureşti (ora 12.00) şi VCM LPS Piatra Neamţ - Phoenix Şimleul Silvaniei (ora 17.00), sunt programate sâmbătă. Returul va avea loc la 23 octombrie. Dinamo Bucureşti este calificată direct în faza sferturilor de finală, pentru că nu are adversar în optimi. CVM Tomis, care a fost exceptată de la optimi, alături de SCM U. Craiova, CSVM Zalău şi Ştiinţa Explorări Baia Mare, va întâlni în sferturi (26 februarie şi 5 martie 2013) învingătoarea dintre Arcada şi CSM Agronomia.