Știri pe scurt

Sport 27 Iulie 2015 / 00:00 640 accesări

Argint pentru „faristele” Varona și Sîrbu la CM de kaiac-canoe U23

Sportivii români au obţinut, sâmbătă, trei medalii de argint la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe pentru juniori şi tineret, competiţie desfășurată la Montemor-o-Velho (Portugalia). În proba de kaiac 4 feminin Under 23 pe distanţa de 500 de metri, Florida Ciuta, Iulia Croitoru, Andra Sîrbu și Daniela Varona, ultimele două sportive fiind legitimate la CS Farul Constanța, s-au clasat pe locul secund, după echipajul Germaniei. La canoe dublu masculin U23 pe distanţa de 1.000 de metri, Cristian Gheorghe şi Cosmin Simion au ocupat locul secund, după echipajul ucrainean Dmitro Ianciuk / Taras Mişciuk, iar la canoe dublu masculin juniori, tot pe distanța de 1.000 de metri, Leonard Călin şi George Vasile au obţinut medalia de argint, fiind devansaţi de polonezii Jakub Rutkowski şi Marcel Holdak.

Trei medalii de aur pentru România la CM de canotaj U23

Echipajele de dublu rame masculin şi dublu vâsle feminin ale României au obţinut, duminică, medaliile de aur la Campionatele Mondiale de canotaj Under 23 de la Plovdiv (Bulgaria). Echipajul de dublu rame masculin, format din Vlad Dragoş Aicoboae și Toader Andrei Gontaru, a fost urmat pe podium de Australia şi Serbia. La dublu vâsle feminin, Viviana Iuliana Bejinariu şi Ioana Vrînceanu au fost urmate de echipajele din Noua Zeelandă şi Olanda. Sâmbătă, echipajul de patru rame fără cârmaci format din Dumitru Mariuc, Neculai Aniculesei, Dănuţ Viorel Rusu şi Alexandru Cosmin Macovei a câştigat medalia de aur, fiind urmat de Marea Britanie şi Canada.

Dragomir Iordache, campion european la tir sportiv

Sportivul Dragomir Iordache, de la CS Politehnica Iaşi, a terminat, sâmbătă, pe primul loc al probei de 60 focuri poziţia culcat, distanţă 50 m, calibru 5,6 mm, la Campionatele Europene de Tir Sportiv probe de glonţ, care au loc în oraşul sloven Maribor. Dragomir Iordache s-a calificat de pe locul 7 în finala probei de opt trăgători, cu un rezultat de 618,1 puncte. În finală, Iordache s-a poziţionat încă de la prima serie de trei focuri pe primul loc şi a continuat constant cu focuri foarte bune, reuşind un total de 209,1 p, doborând şi recordul modial şi european de 207,6 p. De remarcat și faptul că, în acest an, Dragomir a reuşit să doboare șase recorduri naţionale şi a câştigat toate cele cinci etape la care a fost prezent în Campionatul Naţional.

Înfrângeri pentru voleibaliștii tricolori în Turcia

Reprezentativa de volei masculin a României a pierdut cele două partide disputate la sfârșitul săptămânii trecute, în deplasare, la Çanakkale, împotriva Turciei, în Grupa B a Ligii Europene. Voleibaliștii antrenați de Dănuț Pascu și Ovidiu Macarie au cedat, în primul joc, cu scorul de 1:3 (29:31, 21:25, 25:20, 21:25) - după 121 de minute, iar în al doilea meci, cu 0:3 (11:25, 24:26, 22:25) - după 74 de minute de joc. România va mai întâlni Slovenia (la Craiova, la 31 iulie şi 1 august) și Croaţia (în deplasare, la 8 şi 9 august).

Robert Vișoiu, în puncte la Hungaroring

Pilotul român Robert Vișoiu, de la echipa Rapax, s-a clasat pe locurile 9, respectiv 7, obținând puncte în ambele curse din GP2 Series disputate la sfârșitul săptămânii trecute pe circuitul de la Hungaroring. Vișoiu a obținut o victorie în 2013, la Budapesta. Următoarea etapă va fi Marele Premiu al Belgiei de la Spa Francorchamps, în perioada 21-23 august.

Chris Froome, învingător în „Marea Buclă”

Ediția cu numărul 102 a Turului ciclist al Franței s-a încheiat cu victoria britanicului Chris Froome, de la formația Sky, urmat de columbianul Nairo Quintana şi de spaniolul Alejandro Valverde, ambii de la echipa Movistar. Froome a reeditat astfel succesul înregistrat în „Marea Buclă” în 2013. Ultima etapă, a 21-a, a avut loc duminică, între Sevres şi Paris, pe o distanţă de 109,5 km, învingător fiind germanul Andre Greipel (Lotto Soudal). Penultima etapă, a 20-a, desfășurată sâmbătă, între Modane Valfrejus şi Alpe d'Huez (110,5 km), a fost câștigată de francezul Thibaut Pinot (FDJ). Ultima etapă a fost marcată de un incident neplăcut, potrivit cotidianului „Marca”. O mașină a încercat să treacă de gardurile de securitate aflate în „Plaza de la Concorde” din Paris, iar poliția franceză a deschis focul, fără ca cineva să fie rănit.