Andreas Mikkelsen a câștigat Raliul Australiei

Automobilism

Sport 20 Noiembrie 2016 / 13:21 460 accesări
Instantaneu superb cu Andreas Mikkelsen, învingătorul din 2016 al Raliului Australiei

Pilotul norvegian Andreas Mikkelsen (Volkswagen) a câștigat duminică Raliul Australiei, a 13-a și ultima etapă a Campionatului Mondial de raliuri (WRC), care s-a desfășurat în jurul localității Coffs Harbour, situată la 400 km sud de Brisbane. Mikkelsen a înregistrat la Antipozi al treilea său succes în Mondialul de raliuri și al doilea din acest sezon, devansându-l cu 14,9 secunde pe coechipierul său Sebastien Ogier (Franța), cvadruplu campion mondial, în timp ce poziția a treia a fost ocupată de belgianul Thierry Neuville (Hyundai), sosit la peste un minut de învingător.

Ogier avea asigurat cel de-al patrulea său titlu consecutiv de campion al lumii încă de luna trecută, după victoria din Raliul Catalunyei. Francezul va trebui să își găsească acum o nouă echipă din sezonul viitor, la fel ca și colegii săi de la Volkswagen, după decizia constructorului german de a se retrage din WRC la finalul acestui sezon.

În clasamentul final al piloților, Sebastien Ogier a încheiat cu 267 de puncte și a fost urmat de Thierry Neuville 159p, Andreas Mikkelsen 157p, 4. Hayden Paddon (Noua Zeelandă / Hyundai) 138p și Daniel Sordo (Spania / Hyundai) 129p. În clasamentul final al constructorilor, prima s-a clasat Volkswagen Motorsport, cu 377p, urmată de Hyundai Motorsport 312p, Volkswagen Motorsport II 163p, M-Sport World Rally Team 162p și Hyundai Motorsport N 146p.

Raliul Deltei Dunării - un succes și în 2016!