Angelique Kerber a învins-o pe Petra Kvitova în optimi la US Open

05 Septembrie 2016 / 10:38 983 accesări
Angelique Kerber

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, cap de serie numărul 2 la US Open, a câştigat meciul jucat luni împotriva sportivei din Cehia, Petra Kvitova, care era a 14-a favorită la turneul american, scor 6-3, 7-5, în optimile competiţiei.

Partida a durat o oră şi 27 de minute şi a fost controlată de numărul 2 mondial. Kerber a avut un procentaj de 65 la sută la primul serviciu şi a comis două duble greşeli, spre deosebire de Kvitova, care a pierdut şapte puncte din cauza serviciilor imprecise. Kerber a avut opt şanse să se impună pe serviciul adversarei, dintre care a concretizat patru, în timp ce Kvitova a reuşit un singur break.

Prin calificarea în sferturile turneului american, Kerber îşi asigură un cec în valoare de 450.000 de dolari şi 430 de puncte în clasamentul mondial, în timp ce Kvitova primeşte 235.000 de dolari şi 240 de puncte WTA pentru parcursul avut la US Open.

Următoarea adversară a lui Kerber este italianca Roberta Vinci, vicecampioană en titre la Flushing Meadows şi a şaptea favorită la ediţia din acest an. În schimb, Angelique Kerber, în vârstă de 28 de ani, nu a trecut până în prezent de sferturile de finală de la US Open, iar în sezonul trecut s-a oprit în turul 3.